Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce


Obcokrajowcy coraz częściej wybierają Polskę jako cel emigracji zarobkowej. W jakich branżach pracują najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 wrz 2014 12:11


Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. wpłynęło znacznie więcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców niż w całym 2013 r. Dotychczas odnotowano 190 tys. dokumentów, a w ubiegłym roku było ich 146 tys. Nie oznacza to, że tyle osób podjęło pracę w Polsce. Zwiększyła się jednak także liczba wydanych zezwoleń na pracę - z 18 tys. do 22 tys.

Czytaj też: Branża morska potrzebuje ludzi do pracy. Sięga po młodych i cudzoziemców

- Mimo wszystko wśród krajów unijnych Polska wciąż plasuje się w końcówce tabeli, jeśli chodzi o liczbę obcokrajowców na rynku pracy. Dlatego nadal będzie ich przybywało. To dobry sygnał, zwłaszcza w związku z problemami demograficznymi Polski - mówi na łamach „Pulsu Biznesu” Zbigniew Wafflard, menedżer ds. marketingu agencji EWL, zajmującej się zatrudnianiem cudzoziemców.

Czytaj też: Oto najczęstsze przewinienia pracodawców wobec cudzoziemców

Kto z zagranicy szuka pracy w Polsce najczęściej? Najczęściej obcokrajowcy pracują w sadach i na budowach. Dużo osób z zagranicy obejmuje stanowiska specjalistyczne, np. w sektorze ITC. Wzrosła także liczba wykwalifikowanych robotników, osób zatrudnionych w branży transport-logistyka-spedycja oraz w działalności profesjonalno-naukowej - informuje „PB”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.