Coraz łatwiej o dodatkową pracę przed świętami. Ile można dorobić?

Polacy wydadzą rekordowo dużo pieniędzy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia - ok. 1 282 zł. Żeby nadążyć za sezonowym wzrostem popytu, firmy zatrudniają tysiące pracowników, którzy jako Mikołaje, hostessy, operatorzy wózków widłowych i pracownicy magazynowi rozładują „świąteczną górkę” w handlu i logistyce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz łatwiej o dodatkową pracę przed świętami. Ile można dorobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 gru 2015 21:38


Z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że statystyczny Polak wyda na zbliżające się święta Bożego Narodzenia 1 282 zł. Ta kwota stanowi nieco ponad 31 proc. przeciętnego wynagrodzenia w październiku 2015 roku.

Wydatki Polaków zapowiadają się rekordowo. Firma doradcza Deloitte, która przeprowadziła badanie prognozuje 11 proc. wzrost wartości wydatków świątecznych w stosunku do roku 2014.

Praca w okresie świątecznym

Skala i dynamika pojawiających się ofert pracy w okresie przedświątecznym i świątecznym zależy przede wszystkim od poszczególnych regionów Polski oraz branż. Na zatrudnienie w okresie świątecznym można liczyć już od pierwszej połowy listopada.

Najwięcej ofert pracy tymczasowej dotyczy stanowisk hostessy, Świętego Mikołaja i zajęć związanych
z pakowaniem prezentów w galeriach i centrach handlowych.

Praca w branży logistycznej

Bardzo dużo tymczasowych miejsc pracy powstaje w okresie świąt w centrach logistycznych. W całym kraju powstaje tysiące dodatkowych miejsc pracy dla pakowaczy (tzw. pick packerów), magazynierów i kurierów.

Co ciekawe z danych Adecco Poland wynika,że od początku roku i nowego rozdania sezonowego liczba powracających pracowników z racji na sezonowe wzrosty w zatrudnieniu rok do roku stanowiło ok. 20 proc.

Miejsca pracy w branży poligraficznej i FMCG

Z analiz Adecco wynika, że miejsca pracy powstają także w branży poligraficznej i FMCG, szczególnie w firmach produkujących żywność i kosmetyki. Dodatkowe zajęcia znajdą także osoby chętne do sprzątania, gotowania i odśnieżania.

- Co ciekawe stawki dla poszczególnych stanowisk są podobne w całym kraju. Nieco wyższe są oczywiście w dużych miastach. Duże sieci sklepów prowadzą rekrutacje na świąteczne stanowiska sezonowe do dziesiątek swoich sklepów w całej Polsce i wszędzie proponują kandydatom podobną stawkę – mówi Gabriela Pachla-Cichoń, service delivery manager w Adecco Poland.

Ile można dorobić w święta?

Jak wynika z analiz Adecco Poland jeśli chodzi o różnice w proponowanym wynagrodzeniu rok do roku, to w tym momencie nie widać wyraźnego wzrostu wynagrodzeń w stosunku do roku ubiegłego – stawki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.