×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co Ukraińcy mówią o pracy w Polsce?

  • Autor: JP
  • 8 maj 2017 15:19

Firma Otto Work Force Polska przygotowała raport z badań opinii pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce. Ich wyniki – w porównaniu do poprzedniej edycji przeprowadzonej w 2015 r. – wskazują na rosnące zadowolenie ukraińskich pracowników.

Co Ukraińcy mówią o pracy w Polsce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Ukraińscy pracownicy w Polsce są coraz bardziej zadowoleni z pracy, a szczególnie z warunków finansowych.

• Rośnie także ich chęć do pozostania w naszym kraju na stałe.

• Zwiększa się liczba Ukraińców, którzy podejmują w Polsce pracę w zawodach zgodnych z własnym wykształceniem.

Pracownicy z Ukrainy stają się coraz istotniejszym ogniwem w budowaniu rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Nie tylko wypełniają wolne wakaty, ale także wnoszą niezbędne przedsiębiorstwom kompetencje i doświadczenie.

– Zadowolenie z pracy wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Monitorowanie opinii pracowników pozwala z wyprzedzeniem wyeliminować lub ograniczyć ewentualne problemy – mówi Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny Otto Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Zarobki są kilkakrotnie wyższe niż na Ukrainie

Według raportu 94 proc. pracowników z Ukrainy jest zadowolonych z pracy w Polsce (wzrost o 10 proc.), w szczególności z wynagrodzenia. Zadowolenie z zarobków wzrosło od grudnia 2015 r. do 2017 r. z poziomu 50 do 90 proc. Pensje kilka razy wyższe niż na Ukrainie są także głównym powodem, dla którego Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski.

– Od 2015 r. zarobki pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem Otto wzrosły średnio o 300 zł. Minimalne wynagrodzenie na Ukrainie od 2016 to 1 450 hrywien (ok. 220 zł) – mówi Tomasz Dudek.

W pracy panuje dobra atmosfera

Ukraińcy cenią sobie również pozytywny stosunek Polaków do ich obecności w naszym kraju. Aż 97 proc. pracowników uważa, że Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy (wzrost z 75 proc.). 89 proc. pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a 87 proc. również z relacji z przełożonym.

– Początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy - głównie do prac sezonowych, na polach, w sadach, w przetwórstwie. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy – wyjaśnia Tomasz Dudek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co Ukraińcy mówią o pracy w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA