Co piąty specjalista IT nie chce wyjeżdżać do pracy za granicę. Co kusi pozostałych?

Co trzeci specjalista i menedżer (33 proc.) pracował kiedyś za granicą, 67 proc. deklaruje, że nigdy nie pracowało poza Polską. Obecnie 9 proc. respondentów pracuje poza granicami kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co piąty specjalista IT nie chce wyjeżdżać do pracy za granicę. Co kusi pozostałych?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lis 2015 21:08


To, co najczęściej motywuje do powrotu do Polski specjalistów i menedżerów IT to już nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie. Zgodnie z odpowiedziami respondentów badania Antal „IT@PL - Rynek pracy IT w Polsce” do powrotu do kraju najbardziej skłania ich sytuacja rodzinna – tak deklaruje 41 proc. badanych. Na konkurencyjne wynagrodzenie zwraca uwagę prawie co 4-ty ankietowany (24 proc.).

Dla respondentów ważny jest też kontakt z najnowszymi technologiami (12 proc. wybrało tę odpowiedź) oraz praca w znanej, międzynarodowej firmie (11 proc.). Może to świadczyć o tym, iż kandydaci bardzo cenią sobie markę pracodawcy.


Analizując odpowiedzi z pytania otwartego (Inne – 36 proc.) wnioskować można, że znaczna część osób pracujących za granicą to studenci i uczestnicy programu Work&Travel, którzy wyjeżdżają, żeby poznać inną kulturę i język oraz zwiedzić świat. Jak wynika też z rozmów konsultantów Antal z kandydatami, duża część osób wyjeżdżających za granicę to pracownicy kontraktowi, którzy nigdy nie zamierzali zostawać za granicą na stałe.

- Specjaliści i menedżerowie z branży IT nie przykładają już tak wielkiej wagi, jak jeszcze kilka lat temu, do wynagrodzeń, które na przestrzeni ostatnich lat zbliżają się do zachodnich standardów – jedynie dla jednej czwartej respondentów (24 proc.) wynagrodzenie jest priorytetem. Największym problemem, jeśli chodzi o pracę poza Polską jest utrudniony kontakt z rodziną i znajomymi, co najczęściej przyczynia się do powrotu do kraju. Ważne też są nowe technologie, z którymi coraz częściej pracownicy w Polsce mają styczność i dzięki którym mogą się rozwijać – 12 proc. odpowiedzi pokazuje, że technologia jest dla ankietowanych priorytetem. – twierdzi Mikołaj Zbudniewek, konsultant Antal IT Services.

- Jak wynika z ostatniego raportu Antal "Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów w Polsce", specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy, gdyż aż 45 proc. respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze preferowanego pracodawcy. Co ciekawe, warunki finansowe nie są już tak ważne (34 proc.), jak w ubiegłym roku – ustąpiły miejsca stylowi zarządzania i kulturze organizacyjnej firmy (41 proc.). Mimo tej tendencji wynagrodzenia w branży IT w obszarze rozwoju i wdrażania oprogramowania regularnie wzrastają, w tempie 10 proc. rocznie – dodaje Aleksandra Kujawa, business unit manager Antal IT Services.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Romek 2016-02-03 16:46:48

Dzięki za info Adrian, chociaż na podanej przez Ciebie stronie najbliżej IT jest Elektryk Budowlany w Szwecji, ale dzięki będę się rozglądał dalej.

Adrian 2015-12-16 11:21:55

Jestem specjalistą z tzw. "branży IT" i też pracuję za granicą. Wyjechałem już jakiś czas temu ze względu na niezbyt korzystne warunki jakie mi proponowano w kraju, ale nawet jeśli się jest dobrym specjalistą z tego zakresu to warto się zgłosić do agencji pośrednictwa bo ciężko jest się przebić samemu do dużych firm zagranicznych. Tak właśnie zrobiłem i nie żałuję. Teraz pracuję we Francji w jednej z większych firm telekomunikacyjnych. Jeśli jesteście z Warszawy, to warto się skontaktować z agencją Jobs Plus - jobsplus.pl bo mają teraz sporo ofert z Francji właśnie i Niemiec