PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co drugi uchodźca z Ukrainy znalazł pracę. "Firmy znają ich wartość jako pracowników"

  • jk
  • 25 lip 2022 10:25

- Ukraińcy znajdują pracę m.in. w gastronomii, hotelarstwie czy sektorze magazynowym. Pracodawcy chętnie po nich sięgają, bo chcą pomóc naszym sąsiadom, ale też Ukraińcy pracują u nas już wiele lat, że firmy doskonale znają ich wartość jako pracowników - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Co drugi uchodźca z Ukrainy znalazł pracę. "Firmy znają ich wartość jako pracowników"
Pracodawcy zapytani o to, za co najbardziej cenią kadrę ze Wschodu, wskazali w pierwszej kolejności na pracowitość (Fot. Ahmed Zalabany/Unsplash)
REKLAMA
  • Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od wybuchu wojny pracę w Polsce znalazło 339 tys. uchodźców. Wskaźnik zatrudnienia wynosi w tej grupie ponad 50 proc. i cały czas powinien rosnąć.
  • Pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, bo w zdecydowanej większości mają do nich pozytywny lub neutralny stosunek. Tylko 12 proc. firm wskazuje na negatywne nastawienie do pracowników ze Wschodu.
  • Pracodawcy cenią w Ukraińcach zwłaszcza pracowitość (54 proc.), szybką adaptację (39 proc.) i sprawną naukę języka (32 proc.) – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Od 24 lutego 2022 r. pracę w Polsce znalazło 339 tys. uchodźców - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do 19 lipca tego roku 647,8 tys. osób w wieku produkcyjnym, czyli 18-65 lat, zdobyło numer PESEL. To oznacza, że wskaźnik zatrudnienia osiągnął wartość 52 proc. Zatem co drugi uchodźca przebywający w Polsce i mający możliwość podjęcia zatrudnienia, pracuje.

- Pracy w Polsce nie brakuje. Z danych GUS wynika, że na koniec marca 2022 r. liczba wakatów przekroczyła 158 tys. i była niemal o połowę wyższa niż rok wcześniej. Co prawda, pojawiają się pierwsze analizy wskazujące na spadającą liczbę ofert pracy, ale nadal jest ich niemal 300 tys. To oznacza, że tylu pracowników nasz rynek pracy mógłby wchłonąć już teraz. Stąd chcący podjąć u nas zatrudnienie uchodźcy nie mają z tym problemu. Znajdują pracę m.in. w gastronomii, hotelarstwie czy sektorze magazynowym. Pracodawcy chętnie po nich sięgają, bo chcą pomóc naszym sąsiadom, ale też Ukraińcy pracują u nas już wiele lat, że firmy doskonale znają ich wartość jako pracowników - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O Ukraińcach myślimy dobrze

Z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że co trzeci pracodawca zapytany o stosunek do pracowników z Ukrainy, jest nastawiony pozytywnie. Im większa firma tym lepsze zdanie o kadrze ze Wschodu. Aż 17 proc. respondentów z największych organizacji wskazało, że ma zdecydowanie pozytywne nastawienie do Ukraińców, w średnich firmach wynik był na poziomie 9 proc., a w małych 8 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co drugi uchodźca z Ukrainy znalazł pracę. "Firmy znają ich wartość jako pracowników"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kate 2022-07-26 00:14:09

    Dawno wieszkej propagandy nie czytałam. Ukrofile sa na urlopie a nie w pracy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA