PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co drugi pracownik z Ukrainy rozważa wyjazd z Polski

 • Autor: AT
 • 5 gru 2019 13:50

Liczba pracowników z Ukrainy chętnych do wyjazdu w Polski zwiększyła się w 2019 r. o 15 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Aż 70 proc. respondentów wskazało Niemcy jako kraj, w którym chcą podjąć pracę - wynika z raportu OTTO Work Force Polska.

Co drugi pracownik z Ukrainy rozważa wyjazd z Polski
Głównym powodem wyjazdu pracowników z Ukrainy z Polski do innych krajów są zarobki (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Według raportu OTTO Work Force Polska, co drugi badany pracownik z Ukrainy zamierza opuścić Polskę i wyjechać do innego kraju. Aż 70 proc. respondentów wskazało Niemcy jako kraj, w którym chcą podjąć pracę. Co pokazuje wzrost zainteresowania pracą w Niemczech o blisko 30 proc. względem danych z raportu z 2018 roku.
 • Kraje, które znalazły się w kręgu zainteresowania pracowników z Ukrainy to także Czechy (35 proc.), Holandia (23 proc.) oraz Norwegia (17 proc.).
 • Niezmiennie głównym powodem wyjazdu pracowników z Ukrainy z Polski do innych krajów są względy finansowe. Na chęć uzyskiwania wyższych zarobków wskazało 96 proc. badanych deklarujących chęć wyjazdu i jest to wynik wyraźnie wyższy niż w 2018 roku (62 proc.).

Według danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski, w Polsce pracuje około 1,2 mln Ukraińców, z czego 330 tys. posiada zezwolenia na pracę, a pozostali pracują na podstawie oświadczeń. Napływ pracowników tymczasowych z zagranicy, choć zdecydowanie wzmocnił polski rynek pracy, to tylko częściowo pokrył deficyt na brak siły roboczej.

Ukraińcy myślą o wyjeździe z Polski

W I kwartale 2020 r. Niemcy otworzą granice dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Jak będzie wyglądała sytuacja w 2020 roku, kiedy Niemcy otworzą swój rynek dla pracowników z Ukrainy? Dla polskiego pracodawcy kluczową jest informacja, czy pracownicy z Ukrainy traktują Polskę jako miejsce docelowe, w którym chcą nadal pracować, czy jest to jednie etap przejściowy w drodze do innych krajów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według raportu, wydanego w grudniu 2019 r. przez firmę OTTO Work Force Polska, co drugi badany pracownik z Ukrainy zamierza opuścić Polskę i wyjechać do innego kraju. W badaniu odpowiedź "Tak" wskazało 42 proc. respondentów, a "Raczej tak" 10 proc. Tym samym odsetek osób otwartych na takie zmiany wzrósł o 15 proc. w porównaniu do roku 2018. Istotny jest również fakt, że zmniejszyła się liczba osób, które deklarowały chęć pozostania w Polsce z 28 proc. (w 2018r.) do 23 proc.(w 2019r.).


Plan wyjazdu do pracy do innego kraju (Źródło: Raport OTTO Work Force Polska)
Plan wyjazdu do pracy do innego kraju (Źródło: Raport OTTO Work Force Polska)

Niemcy głównym kierunkiem emigracji zarobkowej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Co drugi pracownik z Ukrainy rozważa wyjazd z Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • krzysiek 2019-12-31 18:05:25

  bylem przez agencje otto i oni dalej mnie pokierowali

 • maria 2019-12-17 13:20:34

  krzysiek a jak to wszystko zrobiles to znaczy wyjechales sam czy przez agencje?

 • krzysiek 2019-12-16 14:03:31

  no w Polsce nadal słabo w Holandii jest o wiele lepiej bylem widzialem i zarobilem

 • Józefa 2019-12-06 08:22:41

  Niech jadą!

 • Piotr H 2019-12-06 05:22:22

  Wyzysk, wyzyskiem ale niech ktoś się postawi na miejscu pracodawcy. Te wszystkie ZUS-y, podatki, chorobowe itp wpływają na te marne pensje. U nas jest za dużo tych kosztów utrzymania pracownika. A pewnie będzie jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę pomysły rządu na te wszystkie ...+.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA