Pomimo trwania pandemii w 2020 r. pracodawcy nadal szukali pracowników za granicą, a ci chcieli pracować w Polsce - z Ukrainy, z Białorusi, z południa Europy, ale też z kierunków całkiem egzotycznych. O tym, jak będzie w 2021 r. i kolejnych latach oraz czy popyt na zagranicznych pracowników wzrośnie, czy zmaleje, opowiada m.in. Krzysztof Inglot (Personnel Service), Paweł Kułaga (Foreign Personnel Service), Wojciech Ratajczyk (Trenkwalder), Daniel Wocial (Adecco), Magdalena Dybska-Tabor (Danone), Gabriela Kahl (CCC).
- Autor:Justyna Koc
- •29 gru 2020 18:00

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service
Aby prognozować przyszłość, warto najpierw przyjrzeć się temu, co dzieje się teraz. A w tym roku zanotowaliśmy ujemne saldo migracji, co oznacza, że więcej pracowników od nas wyjechało, niż przyjechało. Największy odpływ odnotowaliśmy w marcu, kiedy według danych Straży Granicznej wyjechało z Polski ok. 250 tys. pracowników z Ukrainy. Na szczęście w tarczy antykryzysowej pojawił się zapis pozwalający na automatyczne odnawianie wiz dla pracowników z zagranicy na czas obowiązywania stanu epidemicznego i dwa tygodnie po jego zakończeniu. Dzięki temu zatrzymaliśmy w kraju nawet do 500 tys. osób z Ukrainy.
Ujemne saldo migracyjne utrzyma się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku, a jak długo to potrwa, będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju. Warto jednak podkreślić, że jeżeli wejdzie w życie ustawa o zapewnieniu kadr medycznych, w Polsce pojawią się lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, którzy na czas obowiązywania stanu epidemicznego będą mieli przyspieszoną ścieżkę zatrudnienia.
Jeżeli chodzi o cały 2021 rok i kolejne lata, popyt na zagranicznych pracowników nie spadnie. Polska nadal będzie potrzebować rąk do pracy z Ukrainy. Zapotrzebowanie w danym momencie będzie korygowane przez to, co będzie się działo w poszczególnych sektorach rynku. Utrzyma się na pewno popyt na pracowników średniego i niższego szczebla, szczególnie w rozwijających się branżach, takich jak automotive, logistyka (głównie magazyny), branża spożywcza czy zyskujący w czasie pandemii e-commerce. Również sami Ukraińcy, ze względu na niepewną sytuację gospodarczą, wysokie bezrobocie i niskie płace w ich kraju nadal będą poszukiwać pracy za granicą. A Polska pozostanie dla nich pierwszym wyborem ze względu na bliskość geograficzną i kulturową. (Fot. mat. pras.)


Słowa kluczowe
- Andrzej Borczyk
- Grupa Żywiec
- Antonio Carvelli
- Gi Group
- Daniel Wocial
- Adecco
- Michał Młynarczyk
- Devire
- Magda Dybska-Tabor
- Danone
- Tomasz Szpikowski
- Bergman Engineering
- Cezary Maciołek
- Grupa Progres
- Magdalena Jankowska
- O-I Glass
- CCC
- Gabriela Kahl
- Accor Services Poland
- Sylwia Pawełczyk-Maśluk
- Paweł Kułaga
- Foreign Personnel Service
- Trenkwalder
- Wojciech Ratajczyk
- Bożena Soberka
- British American Tobacco
- Joanna Kucharska
- podsumowania 2020/prognozy 2021
KOMENTARZE (9)