×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co dalej z obcokrajowcami w Polsce?

W Polsce na początku 2020 roku blisko 423 tys. cudzoziemców miało ważne zezwolenie na pobyt. Zdecydowanie największą grupę stanowili Ukraińcy (214,7 tys. osób). W dalszej kolejności są to obywatele Białorusi, Niemiec, Rosji, Wietnamu, Indii, Włoch, Chin, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Duża część z nich w Polsce jest tylko i wyłącznie ze względu na pracę. Czy pandemia koronawirusa wpłynie na ich zawodową przyszłość w naszym kraju?

Co dalej z obcokrajowcami w Polsce?
W Polsce na początku 2020 roku blisko 423 tys. cudzoziemców miało ważne zezwolenie na pobyt (fot. archiwum)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdecydowaną większość pracowników zza granicy stanowią Ukraińcy. Według różnych źródeł w Polsce przebywa ich od kilkuset tysięcy do ponad miliona. Kryzys związany z epidemią koronawirusa pokazał, jak mocno polski rynek pracy jest uzależniony od pracy cudzoziemców. 
  • Z badań przeprowadzonych przez CBOS na początku stycznia 2020 roku wynika, że 62 proc. zapytanych o to Polaków jest za swobodnym podejmowaniem przez cudzoziemców pracy w Polsce.
  • Jak mówi Natalia Myskova, dyrektor rynków zagranicznych w Sanpro Synergy (Grupa Impel) kryzys związany z epidemią koronawirusa pokazał, jak mocno polski rynek pracy jest uzależniony od pracy cudzoziemców.

Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba Ukraińców pracujących w Polsce w latach 2013-2018, wzrosła z 200 tys. do 900 tys. Sytuacja jednak powoli się zmienia. A wpływ na nią ma m.in. mocne spowolnienie, z jakim walczy świat.

Przeczytaj: Pracownicy z Ukrainy w obawie przed utratą środków do życia wracają do kraju

Rynek w stanie uzależnienia

Jak wyjaśnia Natalia Myskova, dyrektor rynków zagranicznych w Sanpro Synergy, kryzys związany z epidemią koronawirusa pokazał, jak mocno polski rynek pracy jest uzależniony od pracy cudzoziemców.

- Mimo obecnej sytuacji obserwujemy zwiększony popyt na cudzoziemców w tych branżach, które przeżywają teraz szczyt zapotrzebowania (logistycznej, medycznej, spożywczej). Drugim nie mniej ważnym spostrzeżeniem jest to, że podzielili nam się cudzoziemcy na dwie grupy: osoby, które wiążą swoje życie z Polską i zamierzają tu zostać, i te, które traktują pracę w Polsce jako tymczasowe źródło zarobku.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen. Proponowana regulacja przewiduje także wydłużenie okresu ważności kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z obcokrajowcami w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA