PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ciężko o kandydatów do pracy tymczasowej, a będzie jeszcze trudniej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 13 cze 2019 13:11

Polacy odpuszczają pracę tymczasową. Firmy mają problem i sięgają po posiłki zza wschodniej granicy.

Ciężko o kandydatów do pracy tymczasowej, a będzie jeszcze trudniej
Adobe Stock
REKLAMA
  • W 2018 r. znacząco spadła liczba osób skierowanych do pracy tymczasowej.
  • Według raportu Polskiego Forum HR miejsc pracy tymczasowej w 2018 r. było aż o 121 tysięcy mniej niż 12 miesięcy wcześniej.
  • Z kolei dane MRPiPS wskazują spadek na poziomie ok. 88 tysięcy. Przyczyniła się do tego nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W efekcie wiele firm zmieniło swoje podejście do polityki kadrowej. Coraz częstsze stało się oferowanie pracy etatowej.

Personel dorywczy wciąż jest i będzie potrzebny na rynku, ale rekruterzy mają spore problemy ze znalezieniem kandydatów. Eksperci przedstawiają różne prognozy dotyczące sytuacji w najbliższych miesiącach, najczęściej mówią o dalszych spadkach. Wolne stanowiska mogą obsadzić obcokrajowcy, głównie z Ukrainy.

Rynek na minusie

W ubiegłym roku liczba pracowników tymczasowych w Polsce wyniosła ok. 743 tys. W ciągu dwunastu miesięcy grupa ta zmniejszyła się o 121 tys., tj. o 14 proc. - tak wynika z raportu „Rynek agencji zatrudnienia”. Na dokument przygotowany przez Polskie Forum HR powołuje się Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej tej organizacji. Z kolei Leszek Kurycyn, dyrektor zarządzający Jobhouse, informuje o danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu w ubiegłym roku agencje zatrudnienia skierowały do pracy okresowej 776,1 tys. osób. To mniej o niespełna 88 tys. niż w rekordowym 2017 roku.

- W ciągu ostatnich piętnastu lat funkcjonowania rynek pracy tymczasowej rósł dynamicznie od kilku do kilkunastu procent rocznie. W 2004 roku liczba zatrudnionych pracowników tymczasowych wyniosła 167 tysięcy, a 13 lat później ponad 863 tysiące. W 2018 roku zanotowano pierwszy istotny spadek od 2009 roku, chociaż nie jedyny w omawianym okresie. Trend spadkowy nie dotyczy całego kraju. Liczba pracowników tymczasowych wzrosła w województwach, np. opolskim o 106 proc., podlaskim - o 46 proc., a zachodniopomorskim - o 11 proc. - komentuje Iwona Szmitkowska, prezes Work Service.

Czytaj też: 2019 rok na polskim rynku pracy. Co planują firmy, czego się obawiają?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciężko o kandydatów do pracy tymczasowej, a będzie jeszcze trudniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA