×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ci, którzy chcieli, znaleźli zatrudnienie. Pracują jednak poniżej swoich kwalifikacji

 • jk
 • 7 lut 2023 17:00

Niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie - wynika z badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL.

Ci, którzy chcieli, znaleźli zatrudnienie. Pracują jednak poniżej swoich kwalifikacji
Eksperci EWL wnioskują, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, znaleźli zatrudnienie (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Od początku wojny około 900 tysięcy uchodźców z Ukrainy zostało zatrudnionych w Polsce na uproszczonych zasadach.
 • Eksperci EWL wnioskują, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, znaleźli zatrudnienie.
 • Niestety w większości przypadków znaleziona praca nie odpowiada poziomowi wykształcenia ukraińskich obywateli i ich nabytym wcześniej kwalifikacjom zawodowym.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że od początku wojny około 900 tysięcy uchodźców z Ukrainy zostało zatrudnionych w Polsce na uproszczonych zasadach.

- Praca i możliwość zarobkowania dają uchodźcom poczucie godności, stabilizacji i bezpieczeństwa – powiedziała minister.

Niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym znaleźli zatrudnienie

Wedle oficjalnych danych, od wybuchu wojny, około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało w Polsce status ochrony tymczasowej, umożliwiający m.in. dostęp do rynku pracy. Biorąc pod uwagę dużą liczbę dzieci w tej grupie (około 500 tys.), eksperci EWL wnioskują, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, znaleźli zatrudnienie, które w większości przypadków nie odpowiada rzeczywistemu poziomowi wykształcenia ukraińskich obywateli i ich nabytym wcześniej kwalifikacjom zawodowym.

- Pierwszy etap wsparcia uchodźców z Ukrainy za nami. Teraz czas na kolejne wyzwania i działania w kierunku rozsądnej deregulacji prawa pracy i zasad pobytu w Polsce, jeżeli chodzi o dostęp migrantów do świadczeń publicznych, decentralizacji pomocy finansowej dla podmiotów, które pomagają uchodźcom z Ukrainy, a także dalszą digitalizacją procesów legalizacyjnych dla obcokrajowców, którzy wspierają polską gospodarkę i realnie wpływają na wzrost polskiego PKB – powiedział podczas konferencji Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL.

Nauka języka polskiego oraz szkolenia zawodowe - tego potrzebują Ukraińcy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Ci, którzy chcieli, znaleźli zatrudnienie. Pracują jednak poniżej swoich kwalifikacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ania 2023-02-12 14:40:33

  Mnóstwo Polaków musi pracować poniżej swoich kwalifikacji. Ale to nad Ukraincami się płacze. Co się dzieje z tym krajem?

 • Zuza 2023-02-07 23:31:35

  Czas im pomoże. Najpierw nauka języka reszta to już pikuś.

 • Łukasz 2023-02-07 17:15:18

  A ilu Polaków pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Tym się nikt nie przejmuje 🤬

  • Maja 2023-02-07 23:29:27

   A ilu Polaków pomimo posiadanego wykształcenia nie nadaje się do pracy w swoim zawodzie! Bo go wogóle nie wykonywali. Ilu pracuje byle jak bo kwalifikacje to jedno a zdolności i zaangażowanie to drugie. Sorry jestem pracodawcą i dobry pracownik to dla mnie skarb. Niestety wyuczeni zawodu to byli nasi rodzice. Połowa ludzi kończących szkołę powinna ponownie iść na edukację bo zupełnie teoria mija się z praktyką. Więc bezsensowne są te porównania skoro ukraińcy mają dodatkowy bagaż w postaci nauki języka. Pogadamy za 2 lata.

   • Menda 2023-02-12 11:49:05

    To sobie popracuj dwa lata z ukrarami i zobaczysz jakie beda twoje wyniki, cwaniaczku

   • Menda 2023-02-12 11:49:21

    Menda

   • Realista 2023-02-12 13:35:45

    To właśnie pracodawcy powinni uczyć. Przyszłych pracowników zawodu, bo teoria jest teoria. Praktyka jest inna. Jak po studiach, pracodawcy oczekują doświadczenie. Skąd je wziąć? Każdy umywa ręce.

   • Tadeusz 2023-02-13 22:10:55

    To, że ludzie nie są wyuczeni zawodu, to problem niewydolnego systemu edukacji i pracodawców, którzy często nie chcą pracownika zawodu nauczyć naprawdę. Uczą tylko tyle żeby wypracował jakiś tam zysk firmy, z którego to zysku najczęściej ma niewiele albo nic.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA