×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Choć wielu Ukraińców pracuje, teraz mszczą się błędy z początku wojny

Aktywizacja zawodowa Ukraińców idzie jak po maśle? - Nie jest tak dobrze, jak wskazywałyby dane. Znaczna liczba uchodźców pomimo tego, że są w wieku produkcyjnym, nie zamierza z różnych przyczyn podejmować pracy - mówi Katarzyna Kruczała, wiceprezes firmy Pajmon CPT.

Choć wielu Ukraińców pracuje, teraz mszczą się błędy z początku wojny
W styczniu 2023 roku w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Z ostatnich danych ZUS-u wynika, że w styczniu 2023 roku w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej.
  • Z opublikowanych na początku lutego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej danych wynika, że 900 tys. osób z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na uproszczonych zasadach.
  • Z aktywizacją zawodową uchodźców nie jest do końca różowo. - Błędy, jakie popełniły polskie władze na początku wojny, są jeszcze możliwe do naprawienia, ale wymagają teraz znacznie większego nakładu pracy - uważa Katarzyna Kruczała z firmy Pajmon CPT.
  • O sytuacji Ukraińców na polskim rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Straż Graniczna od 24 lutego odnotowała 10 mln przekroczeń polsko-ukraińskiej granicy. Najintensywniej było w pierwszej fazie wojny, kiedy granicę przekraczało każdego dnia do. 140 tys. osób.

W Polsce nie zostali wszyscy. Część osób wyjechała na zachód, znaczna część wróciła na Ukrainę.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce przebywa 2,3 mln Ukraińców. To nie tylko ci, którzy uciekli do Polski przed wojną. Statystyki obejmują także osoby, które przebywały w naszym kraju przed 24 lutego 2022 roku.

Z ostatnich danych ZUS-u wynika, że w styczniu br. w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną, było w rejestrach ZUS-u ok. 775 tys.

Ukrainki są aktywne na polskim rynku pracy, największą barierą jest język 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Choć wielu Ukraińców pracuje, teraz mszczą się błędy z początku wojny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA