PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Chcą szybkiej legalizacji zatrudnienia dla Białorusinów

BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, ZPP, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego apelują do rządu, aby umożliwił Białorusinom szybką legalizację pobytu i podjęcie zatrudnienia od razu po przekroczeniu naszych granic - na takich samych zasadach jak dla Ukraińców.

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 mar 2022 19:00
Chcą szybkiej legalizacji zatrudnienia dla Białorusinów
Według ostatnich danych pod koniec 2021 r. składki ZUS opłacało 67,7 tys. Białorusinów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z powodu wojny na Ukrainie niektóre sektory polskiej gospodarki mierzą się z poważnym problemem braku rąk do pracy. Bowiem Ukraińcy wracają do ojczyzny.
  • Ponadto, jak zaznaczą przedsiębiorcy, docierają do nich sygnały o znacznej liczbie Białorusinów planujących ucieczkę z kraju z obawy przed dalszymi represjami i masowym poborem.
  • Właśnie dlatego przedsiębiorcy chcą szybszej ścieżki legalizacji pobytu i zatrudnienia Białorusinów. - W ten sposób uda się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby polskiej gospodarki i uderzyć w reżim Łukaszenki - podkreślają.

- W związku z bezprecedensowym napływem do Polski uchodźców wojennych, rząd przygotował specustawę przewidującą dla Ukraińców szczególne warunki legalizacji pobytu i uzyskiwania uprawnienia do podjęcia pracy. W rezultacie, kolejne setki tysięcy osób przekraczających granicę mogą od razu w pełni legalnie poszukiwać zatrudnienia, uzyskując tym samym niezależność finansową od jakiejkolwiek pomocy państwa – czytamy w apelu.

Czytaj też: Jeszcze niedawno chciano je likwidować. Co byśmy dziś bez nich zrobili?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Znaczna część osób przybywających do Polski z Ukrainy to kobiety, tymczasem w ciągu ostatnich tygodni w przeciwnym kierunku udało się ok. 100 tysięcy mężczyzn wracających do swojego kraju, by bronić go przed rosyjską agresją. W rezultacie niektóre sektory polskiej gospodarki mierzą się z poważnym problemem braku rąk do pracy.

Brakuje mężczyzn na rynku pracy

Jedną z nich jest branża TSL. Jak wskazuje dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz, ponad 30 proc. ze 110 tysięcy ukraińskich kierowców zatrudnionych w polskich firmach transportu międzynarodowego już wróciło do swojego kraju na wojnę. W jego ocenie – to dopiero początek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcą szybkiej legalizacji zatrudnienia dla Białorusinów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA