Brexit, Szydło: Trzeba uregulować kwestię migracji i uznawania kwalifikacji zawodowych w Wielkiej Brytanii

• Rozpoczyna się proces negocjacji UE z Wielką Brytanią
• Polski rząd podjął już działania dla określenia naszych interesów w przyszłych rozmowach - powiedziała premier Beata Szydło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit, Szydło: Trzeba uregulować kwestię migracji i uznawania kwalifikacji zawodowych w Wielkiej Brytanii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 lip 2016 17:52


"To jest krytyczny moment dla całej Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii integracji UE mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo członkowskie decyduje się na taki krok" - podkreśliła Szydło.

Jak oceniła, debata po referendum w Wielkiej Brytanii powinna dotyczyć samego Brexitu i jego skutków dla Polski i Unii, ale również kondycji samej UE. "Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że Brexit to jest podsumowanie punktu, w którym znalazła się sama Wspólnota" - powiedziała szefowa rządu.

Podkreśliła, że społeczeństwo brytyjskie w referendum wyraźnie zdecydowało o swojej przyszłości poza Wspólnotą. "Premier Zjednoczonego Królestwa pani Theresa May, chociaż sama była przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powiedziała po referendum, że Brexit oznacza Brexit" - zauważyła Szydło.

Czytaj też: Brytyjczycy nie chcą kolejnego referendum ws. Brexitu

Nawet jeśli nie zgadzamy się, wszyscy musimy uszanować wybór Brytyjczyków - podkreśliła premier.

Wszczęcie procedury Brexitu jest wewnętrzną sprawą Wielkiej Brytanii; działania dot. uzgadniania z UE warunków Brexitu muszą odbywać się "w duchu pełnego poszanowaniu wyboru" Brytyjczyków - powiedziała w czwartek w Sejmie premier Beata Szydło.

"Chodzi o to, aby nie pogłębiać sporów i różnic, ale po to, aby wypracować wspólne relacje współpracy na przyszłość, bez uprzedzeń, bez wzajemnego oskarżania" - podkreśliła premier.

Szydło zaznaczyła, że wszczęcie procedury Brexitu jest wewnętrzną sprawą Wielkiej Brytanii. "W pełni respektując uwarunkowania prawne i polityczne w Wielkiej Brytanii, Polska nie wywiera nacisku na Wielką Brytanię, aby jak najszybciej podjęła decyzję o uruchomieniu art. 50 Traktatu" - powiedziała.

"Nie chcemy, by okres niepewności był niepotrzebnie przedłużany, ale przede wszystkim uważamy, że musi być to (Brexit) proces dobrze przygotowany i przeprowadzony w sposób uzgodniony" - podkreśliła Szydło.

Szydło zaznaczyła, że Wielka Brytania jest ważnym sojusznikiem Polski. "Czy będzie członkiem UE, czy nie Wielka Brytania zostanie dla polskiego rządu istotnym partnerem" - zapowiedziała premier.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.