Brexit, praca w Wielkiej Brytanii: Świadczenia socjalne ograniczone? Polacy nie wyjadą

• Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje 850 tys. Polaków.
• Ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów z Unii Europejskiej zniechęci do wyjazdu za granicę co piątego, potencjalnego polskiego emigranta.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit, praca w Wielkiej Brytanii: Świadczenia socjalne ograniczone? Polacy nie wyjadą

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 cze 2016 14:55


23 proc. Polaków rozważających emigrację zarobkową zrezygnuje z wyjazdu za pracą jeśli dojdzie do ograniczenia zasiłków socjalnych w krajach Unii Europejskiej - wynika z danych Work Service.

Wypracowany przez UE i brytyjski rząd kompromis zakłada ograniczenie zasiłków dla imigrantów z krajów Unii przez okres 7 lat oraz wprowadzenie okresu przejściowego do 2020 r. w sprawie ograniczenia zasiłków pobieranych na dzieci mieszkające poza granicami Wielkiej Brytanii.

- Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje 850 tys. Polaków. Skutki Brexitu odbiją się nie tylko na rodowitych mieszkańcach wysp, ale także na wszystkich imigrantach tam przebywających. Skala zmian zależeć będzie od tego jaki model polityki migracyjnej przyjmie Zjednoczone Królestwo - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Polacy zrezygnują z Wielkiej Brytanii?

- Z naszych badań wynika, że już teraz coraz więcej Polaków jako kraj emigracji wskazuje Niemcy, a zainteresowanie Wielką Brytanią spada. Od sierpnia 2015 r. odsetek wskazań na ten kierunek wyjazdu spadł o 12 punktów procentowych i ten trend, po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej, może się pogłębiać - uważa Inglot.

Jednocześnie trudniej będzie Polakom o pracę w Wielkiej Brytanii. - Polacy bez paszportu Zjednoczonego Królestwa będą musieli starać się o zezwolenie na pracę. Trudniejsze może być również prowadzenie własnej działalności gospodarczej – dodaje Inglot.

Koniec brytyjskiego dobrobytu

Brytyjski rynek pracy jest otwarty dla Polaków od 2004 r. Od tego czasu Wielka Brytania traktuje wszystkich obywateli państw unijnych tak jak obywateli własnego kraju, dlatego mogą oni korzystać ze wszystkich przywilejów, które przysługują mieszkańcom wysp. Jeżeli wystąpi z Unii Europejskiej, to będzie samodzielnie decydować o tym, jak traktować imigrantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.