PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Brexit: Polacy nie wrócą do kraju. Zmienią tylko kierunek emigracji

Według ekspertów Brexit nie sprawi, że Polacy wrócą na polski rynek pracy. Część z nich wybierze zapewne inny kierunek emigracji.

Brexit: Polacy nie wrócą do kraju. Zmienią tylko kierunek emigracji
Wracający z emigracji Polacy będą mieli konkurencję w postaci tańszych imigrantów z Ukrainy (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• Po brexicie do wyjazdu z Wielkiej Brytanii może zostać zmuszonych kilkaset tysięcy Polaków.

• Eksperci twierdzą, że nie oznacza to jednak, że wrócą oni na polski rynek pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Część z nich wybierze zapewne inny kierunek emigracji.

• Tym, którzy wrócą do Polski, zdobyte za granicą doświadczenie może wcale nie ułatwiać, a wręcz utrudniać znalezienie zatrudnienia.

• Ponadto wracający z emigracji Polacy będą mieli konkurencję w postaci tańszych imigrantów z Ukrainy, których jest już około miliona.

– W tej chwili za granicą jest około 3 mln Polaków, którzy w ciągu kilku ostatnich, pokryzysowych lat, wyjechali ze względów ekonomicznych. Jedna trzecia, czyli niemal milion osób, przebywa na terenie Wielkiej Brytanii. Ci, którzy osiedlili się na Wyspach wcześniej, mogą być raczej spokojni o swoją przyszłość. Natomiast Polacy, którzy są tam od niedawna, nie mają pewności, czy po brexicie będą mogli zostać w Wielkiej Brytanii, czy na podstawie tej umowy będą musieli ją opuścić – mówi dr inż. Krzysztof Czerkas, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej.

Czytaj też: Wielka Brytania: Pracy jest sporo a Brexit może pogłębić zapotrzebowanie na pracowników

Według danych GUS na koniec 2015 roku w Wielkiej Brytanii przebywało 720 tys. Polaków. Dużo wyższe są szacunki brytyjskiego urzędu statystycznego (Office for National Statistics), który podał, że w tym samym czasie na Wyspach mieszkała rekordowa liczba osób polskiego pochodzenia – 916 tys. (12 proc., czyli 108 tys. urodziło się już na emigracji). Oznacza to wzrost o 63 tys. rok do roku. Według ONS liczba Polaków w Wielkiej Brytanii od momentu otwarcia tamtejszego rynku w 2004 roku zwiększyła się około 20-krotnie.

Część z nich wskutek brexitu może zostać zmuszona do opuszczenia Wysp. W ubiegłorocznym, czerwcowym referendum obywatele Wielkiej Brytanii zadecydowali o wystąpieniu ze struktur Unii Europejskiej (za zachowaniem członkostwa w UE głosowało 16,14 mln, przeciw – 17,41 mln wyborów przy 72,2 proc. frekwencji). Z końcem marca premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła procedurę brexitu, uruchamiając art. 50 Traktatu Lizbońskiego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Brexit: Polacy nie wrócą do kraju. Zmienią tylko kierunek emigracji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • taco 2017-04-25 15:38:51

    Wyjadą i pojadą do Holandii. Tam takie np OTTO cały czas szuka kogoś i w sumie warunki maja jedne z lepszych (sprawdzone na sobie).

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA