×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Brexit: Polacy nie będą mogli legalnie pracować w Wielkiej Brytanii?

 • Autor: PAP/AT
 • 22 paź 2019 14:21

Polska znajdzie się w gronie państw Unii Europejskiej najsilniej dotkniętych potencjalnym brexitem - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny. Ci, którzy chcą legalnie przebywać na Wyspach po 2021 r. powinni złożyć wniosek o otrzymanie statusu rezydenta (EU settlement Scheme). W przypadku brexitu bez umowy, imigranci pozostaną formalnie bez gwarancji prawnych. Tymczasem bez legalnego statusu cudzoziemcy nie będą mogli nie tylko legalnie pracować, ale też skorzystać z bezpłatnej służby zdrowia i wynająć mieszkania.

Brexit: Polacy nie będą mogli legalnie pracować w Wielkiej Brytanii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Polacy od 2007 r. stanowią największą grupę obcokrajowców na Wyspach. W 2018 r. w Wielkiej Brytanii przebywało 905 tys. obywateli polskich. Osoby z polskim obywatelstwem stanowiły prawie 1/4 wszystkich imigrantów z UE i prawie 15 proc. z całego świata.
 • Po brexicie ci, którzy chcą legalnie przebywać na Wyspach powinni złożyć wniosek o otrzymanie statusu rezydenta. Bez legalnego statusu cudzoziemcy nie będą mogli bowiem nie tylko legalnie pracować, ale też skorzystać z bezpłatnej służby zdrowia i wynająć mieszkania.
 • Z tego względu, mimo zapewnień władz brytyjskich, że obywatele UE zachowają swoje prawa nawet w przypadku bezumownego brexitu, Polska zawarła z Wielką Brytanią dwustronne porozumienie gwarantujące zbliżone do obecnych warunki pobytu polskich obywateli w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w Polsce.

W raporcie opublikowanym w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" napisano, powołując się na szacunki naukowców z londyńskiego National Institute of Economic and Social Research, że w przypadku brexitu z umową, import Wielkiej Brytanii obniży się o 11 proc. W przypadku twardego brexitu, spadek będzie większy - wyniesie 19 proc.

"Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem (niezależnie od wariantu). Spadek eksportu w wyniku brexitu z umową obniży PKB w Polsce o 0,14 proc. (około 3 mld zł). W przypadku twardego brexitu będzie to 0,24 proc. (około 5 mld zł). Liczba miejsc pracy może obniżyć się o 0,13 proc. (20 tys.) w scenariuszu brexitu z umową oraz o 0,23 proc. (35 tys.) w scenariuszu twardego brexitu" - czytamy w raporcie.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego brexit ma szczególne znaczenie dla polskiego sektora rolno-spożywczego. Zauważono, że eksport tego sektora stanowi około 20 proc. całkowitego eksportu Polski do Wielkiej Brytanii.

"Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną w tym sektorze o około 0,3 mld zł oraz skutkować obniżeniem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy" - informuje PIE.

Czytaj też: Brexit: Po 2020 r. Wielka Brytania radykalnie zaostrzy procedury migracyjne

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Brexit: Polacy nie będą mogli legalnie pracować w Wielkiej Brytanii?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • marek 2020-02-16 12:15:57

  co z tego ze otrzymasz status osiedlenia jak zaczna a zaczna sie zamykac firmy,fabryki,itd,i nie bedzie pracy to statusem moge sobie wytrzec d

 • huehuehue 2020-01-25 20:20:08

  Michael Hedges puknij się w czoło.

 • Michael Hedges 2019-10-31 12:26:07

  Procedura na szczescie jest prosta i darmowa. Wystarczy skorzystac z oficjalnej aplikacji dostepnej na google play. Nowym emigrantom bez wyksztalcenia i kwalifikacji nie polecam wyjezdzania za granice. Utrudnia sobie zycie za pare groszy wiecej. Lepiej zostac w kraju i tam sie ksztalcic, ale kto nie byl nie zrozumie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA