Brexit: Nowa premier ograniczy prawa imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii?

• Theresa May, liderka Partii Konserwatywnej, została nową premier Wielkiej Brytanii.
• May będzie prowadziła zdecydowaną politykę na rzecz ograniczenia liczby imigrantów w Zjednoczonym Królestwie - uważają ekspertki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit: Nowa premier ograniczy prawa imigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 lip 2016 8:11


Kierowniczka Programu Unia Europejska Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Karolina Borońska-Hryniewiecka i dr Beata Przybylska-Maszner z Zakładu Badań nad Integracją UAM mówiły też, że May ma opinię polityk doświadczonej, skutecznej i pragmatycznej. W ocenie ekspertek zadania, jakie przed nią stoją - m.in. poprowadzenie negocjacji z UE w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur europejskich i przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom Brexitu - będą dużym wyzwaniem.

Odnosząc się do powołania May na premiera Borońska-Hryniewiecka podkreśliła, że jest ona politykiem doświadczonym, wskazując, iż była m.in. najdłużej urzędującym szefem resortu spraw wewnętrznych. "Pokazała się na tym stanowisku jako surowy szef i dobry menadżer" - dodała.

Wyróżnikiem nowego gabinetu będzie - w opinii ekspertki - twarde stanowisko w odniesieniu do imigrantów, w tym tych z krajów UE. Ekspertka przypomniała w tym kontekście wystąpienia May jeszcze z okresu sprawowania przez nią funkcji szefowej MSW.

Czytaj też: Polacy wrócą do Polski? Większość planuje zostać i dalej pracować w Wielkiej Brytanii

"May nigdy nie mówiła - tak jak robili to niektórzy jej partyjni koledzy - że imigranci mają pozytywny wkład w brytyjską gospodarkę, że są potrzebni, że bez imigrantów Wielka Brytania sobie nie poradzi. Miała za to w zeszłym roku sławne przemówienie na kongresie Partii Konserwatywnej o polityce migracyjnej, w którym - odnosząc się do kryzysu uchodźczego, ale także do imigracji z Unii - powiedziała, że imigranci zabierają pracę Anglikom, powodują, że Anglicy stają się biedniejsi jako społeczeństwo, i osłabiają spójność społeczną" - mówiła.

Według ekspertki, możliwe są m.in. deportacje imigrantów, którzy zagrażają bezpieczeństwu publicznemu albo deportacje więźniów. "Polacy są najbardziej liczną grupą obywateli UE w więzieniach brytyjskich, a proces ich deportacji nie działał do tej pory sprawnie. May się z pewnością za to zabierze, w takich kwestiach jest bezkompromisowa" - zaznaczyła Borońska-Hryniewiecka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.