Branże cudzoziemcami zasilane

Regres w branży budowlanej w pierwszej połowie 2013 roku przełożył się na dziewięcioprocentowy spadek liczby zarejestrowanych oświadczeń dotyczących zatrudnienia cudzoziemców. Więcej obywateli innych państw jest za to w branży finansowej oraz działach naukowo-technicznych firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branże cudzoziemcami zasilane

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

20 sie 2013 9:00


Według danych powiatowych urzędów pracy polscy pracodawcy od stycznia do czerwca 2013 roku zarejestrowali ponad 146 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Oświadczenia takie umożliwiają legalne zatrudnienie obywateli państw trzecich przez okres do sześciu miesięcy.

Jest to o prawie 9 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie urzędy wojewódzkie wydały polskim pracodawcom ponad 18, 3 tys. zezwoleń na pracę. Umożliwiają one zatrudnienie cudzoziemców przez dłuższy okres, zazwyczaj do roku lub do dwóch lat. Również w tym wypadku zanotowano spadek o 9 procent w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku.

Barometr gospodarki

Głównym powodem osłabienia dynamiki w porównaniu z latami ubiegłymi jest trudna sytuacja, z którą zmagają się niektóre sektory polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza branża budowlana.

W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku w pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50 proc. mniej oświadczeń dotyczących zatrudnienia (zaledwie nieco ponad 16,5 tys. w pierwszych sześciu miesiącach 2013 roku). Wydanych zostało o 53 proc. mniej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Branża budowlana jest razem z branżą rolną jednym z kluczowych sektorów wykazującym w poprzednich latach największe zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców.

W 2011 roku polskie firmy budowlane zarejestrowały ponad 57 tysięcy oświadczeń o krótkookresowe zatrudnienie obcokrajowców, zaś w 2012 roku powiatowe urzędy pracy zanotowały rejestrację prawie 54 tysięcy podobnych wniosków.

Spadek zatrudnienia cudzoziemców zanotowała także w ostatnim roku branża transportowa. Zarejestrowano o 42 procent mniej oświadczeń niż w tym samym okresie 2012 roku, przy czym liczba wydawanych zezwoleń na pracę pozostała praktycznie bez zmian.

- W tym przypadku sytuacja ekonomiczna nie jest czynnikiem najważniejszym. Potrzebę zatrudniania obcokrajowców w tej branży określa liczba chętnych do pracy obywateli RP. W pierwszej połowie 2013 roku zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania pracą wśród polskich kierowców. Jeśli taki trend utrzymywał się w całej branży, mogło to być powodem spadku zatrudnienia pracowników spoza Unii Europejskiej - twierdzi Sławomir Wojnowski, branch manager firmy H.Essers Transport Company Poland.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.