PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Blisko 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie

  • Autor: PAP/AT
  • 24 sie 2022 8:02

Ok. 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce regularnie wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie, z czego 35,4 proc. przekazuje ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę - podaje agencja pracy Gremi Personal. Dochody Ukraińców spadły o ponad 1/3 m.in. z powodu osłabienia hrywny - dodano.

Blisko 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie
Dochody Ukraińców spadły o ponad jedną trzecią z powodu osłabienia hrywny i ogólnie sytuacji gospodarczej (Fot. Unsplash/Kate McDaniel)
REKLAMA
  • Prawie 75 proc. pracujących w Polsce Ukraińców wspiera finansowo swoje rodziny w Ukrainie, z czego 35,4 proc. respondentów śle ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę.
  • W ogóle nic nie wysyła 10,9 proc. ankietowanych, a 14,6 proc. respondentów przeniosło się z rodzinami do Polski - zniknęła potrzeba przekazów pieniężnych.
  • W pierwszej połowie 2022 r. do Ukrainy trafiło prawie 6,5 mld dolarów prywatnych przekazów pieniężnych, czyli o 6,2 proc. mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.

Z danych centrum analitycznego międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal wynika, że prawie 75 proc. pracujących w Polsce Ukraińców wspiera finansowo swoje rodziny w Ukrainie, z czego 35,4 proc. respondentów śle ponad połowę zarobków, a 39,1 proc. mniej niż połowę. W ogóle nic nie wysyła 10,9 proc. ankietowanych, a 14,6 proc. respondentów przeniosło się z rodzinami do Polski - zniknęła potrzeba przekazów pieniężnych.

Wnioski te pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród obywateli Ukrainy zatrudnionych przez agencję od początku rosyjskiej inwazji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ci specjaliści na Ukrainie mogą zarobić więcej niż w Polsce

Gremi Personal przytoczyła statystyki Narodowego Banku Ukrainy (NBU), według których w pierwszej połowie 2022 r. do Ukrainy trafiło prawie 6,5 mld dolarów prywatnych przekazów pieniężnych, czyli o 6,2 proc. mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku.

"Wolumen przekazów znacząco spadł w pierwszych czterech miesiącach tego roku, przy tym szybki wzrost liczby migrantów wojennych za granicą doprowadził do znacznego odpływu waluty z Ukrainy. Jednak już w czerwcu wolumen prywatnych transferów osiągnął 1,23 mld dol amerykańskich, czyli o 1,2 proc. więcej niż w czerwcu 2021 roku" - przekazano.

Jak dodano, według NBU w 2021 r. wolumen przekazów pieniężnych do Ukrainy wzrósł o 25,4 proc. do 15,026 mld dol w porównaniu z rokiem poprzednim. W bieżącym roku całkowita roczna kwota transferów ma wynieść około 12,6 mld dol.

Jak tłumaczy Anna Dzhobolda z Gremi Personal, dochody Ukraińców spadły o ponad jedną trzecią z powodu osłabienia hrywny i ogólnie sytuacji gospodarczej.

"W tym czasie niezdolność mężczyzn do przekroczenia granicy w celu zarobku skłania kobiety do decydowania się na wyjazd do krajów europejskich i wspieranie finansowo swoich rodzin w Ukrainie" - wskazała cytowana w informacji prasowej Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Ankietę przeprowadzono w dniach 1-15 sierpnia z udziałem 1550 obywateli Ukrainy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego br.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Blisko 75 proc. Ukraińców pracujących w Polsce wysyła pieniądze do bliskich w ojczyźnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Obatel 2022-08-24 15:17:59

    O tej sytuacji dokładnie wiemy bez badań agencji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA