×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Blisko 1 mln ukraińskich pracowników może zostać bez szczepionki

  • Justyna Koc
    jk
  • 29 gru 2020 13:32

By móc zaszczepić się przeciw COVID-19, cudzoziemiec musi przebywać legalnie na terenie Polski i mieć uregulowany pobyt posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu. Według szacunków firmy Personnel Service oznacza to, że blisko 1 mln Ukraińców może zostać w naszym kraju bez szczepionki.

Blisko 1 mln ukraińskich pracowników może zostać bez szczepionki
Darmowe szczepienia będą dostępne dla osób bez polskiego obywatelstwa, w tym Ukraińców. Są jednak pewne warunki (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Darmowe szczepienia będą dostępne dla osób bez polskiego obywatelstwa, w tym Ukraińców, którzy przebywają legalnie na terenie Polski i mają uregulowany pobyt, np. kartę czasowego lub stałego pobytu.
  • Tymczasem od wielu lat w niektórych województwach na wyrobienie tych dokumentów, czeka się nawet 12 miesięcy, co wyklucza te osoby z procesu szczepień.
  • Dodatkowo, spora grupa pracowników z Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Oni nie będą mogli się zaszczepić.

Zgodnie z zapowiedziami szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień na COVID-19 Michała Dworczyka, darmowe szczepienia będą dostępne dla osób bez polskiego obywatelstwa, w tym Ukraińców. Cudzoziemiec musi jednak przebywać legalnie na terenie Polski i mieć uregulowany pobyt posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu.

Szczepionka nie dla wszystkich

Jak zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, od wielu lat w niektórych województwach na wyrobienie tych dokumentów, czeka się nawet 12 miesięcy, co wyklucza te osoby z procesu szczepień. Dodatkowo, spora grupa pracowników z Ukrainy przebywa w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej.

- Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, że tych osób szczepienia nie obejmą. A przecież to pracownicy, którzy ramię w ramię pracują z Polakami i ryzyko zarażenia koronawirusem dotyczy ich w takim samym stopniu, stąd z punktu widzenia bezpieczeństwa, szczepienia dla takich osób powinny być dostępne i darmowe. To również leży w naszym interesie, aby jak najwięcej osób przebywających nad Wisłą było zaszczepionych - komentuje Inglot.

Zdaniem Krzysztofa Inglota, najbardziej optymalne wydaje się rozwiązanie, w którym wszyscy obcokrajowcy, którzy legalnie przebywają na terenie Polski i są zgłoszeni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, otrzymują darmową szczepionkę.

- Takich osób jest dużo. Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec listopada 2020 r. wyniosła aż 738 tys. Większość z tych osób, bo ponad 547 tys., to obywatele Ukrainy. To oznacza, że blisko 1 mln osób może zostać w naszym kraju bez szczepionki - dodaje Inglot.

Szczepienia pracowników na COVID-19

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko 1 mln ukraińskich pracowników może zostać bez szczepionki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA