×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają do Polski. Trend ma się utrzymać

  • Gabriel Paździor
    GP
  • Opublikowano: 6 cze 2019 9:23

Kierunek wschodni pozyskiwania pracowników przybiera na sile. Obok Ukraińców do pracy w Polsce coraz liczniej zgłaszają się Białorusini. Na początku roku już ponad 20 tys. z nich miało zezwolenie na pobyt, co zwykle wiąże się z prawem do pracy.

Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają do Polski. Trend ma się utrzymać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Liczba 20 tysięcy to dane oficjalne. Realnie Białorusinów może być w Polsce nawet dwa razy więcej. Stali się więc drugą pod względem liczebności grupą obcokrajowców zatrudnionych w Polsce.
  • I choć nadal ich liczba nie jest blisko liczebności Ukraińców w Polsce, to w przeciwieństwie do nich nie podejmują się każdego proponowanego im zajęcia. 
  • Dzięki lepszej sytuacji gospodarczej w rodzimym kraju szukają atrakcyjnych ofert zgodnych z kompetencjami zawodowymi.
  • Pracują m.in. w przemyśle, transporcie, budownictwie i centrach usług biznesowych.  

Białorusini stali się drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców na polskim rynku pracy posiadających ważne zezwolenia na pobyt.

Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, informował w czerwcu, że na początku tego roku zezwolenia na pobyt miało 20 tys. obywateli, czyli o prawie 5 tys. więcej niż 1 stycznia 2018 roku. Dla porównania, w przypadku Ukraińców było to 179 tys. osób (145 tys. rok wcześniej). Zwykle prawo do przebywania w Polsce wiąże się z możliwością podejmowania pracy. Zdaniem eksperta, liczba obywateli Białorusi posiadających takie dokumenty będzie dalej rosnąć.

- Już teraz plasują się za Ukraińcami, jednak jest ich, według różnych oszacowań, 10-20 razy mniej - mówi w komentarzu do tych danych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). I przypomina, że w 2018 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych ponad 420 tys. przybyszów z Ukrainy i przeszło 34 tys. Białorusinów. - Podobne dysproporcje widać w zezwoleniach na pracę czy zaświadczeniach pracodawców o zamiarze powierzenia stanowiska obcokrajowcowi. Jednym z powodów tego stanu jest kilkakrotnie mniejsza liczba mieszkańców tego kraju.

 Białorusini zwykle wykonują zawody zgodne z ich wykształceniem. Praktycznie nie widać ich w rolnictwie, ale są obecni m.in. w sektorach przemysłowym, budowlanym i transportowym. (fot. materiały prasowe/mondaynews.pl.)
Białorusini zwykle wykonują zawody zgodne z ich wykształceniem. Praktycznie nie widać ich w rolnictwie, ale są obecni m.in. w sektorach przemysłowym, budowlanym i transportowym. (fot. materiały prasowe/mondaynews.pl.)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają do Polski. Trend ma się utrzymać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA