Będzie praca na wakacje. Bo turyści się wystraszyli

• Zagrożenie w Turcji czy Tunezji sprawia, że wolimy spędzić urlop w Polsce.
• Restauratorzy i hotelarze już sygnalizują, że potrzebować będą więcej osób do pracy.
• W agencjach pracy fala ofert powinna się pojawić już za kilka tygodni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie praca na wakacje. Bo turyści się wystraszyli

PODZIEL SIĘ


Autor: Michał Wroński

13 kwi 2016 6:30


Krajowa branża turystyczna już zaciera ręce, szykując się na tegoroczne wakacje. Właściciele hoteli, pensjonatów, restauracji, kafejek i wypożyczalni sprzętu spodziewają się, że klientów w tym roku będzie więcej niż w poprzednim sezonie. A to oznacza, że więcej będzie też ofert pracy.

Większość z nas postawi na urlop w Polsce. Tak pokazują badania

Popularność krajowych wyjazdów ma być pokłosiem niepewnej sytuacji politycznej i zagrożenia terrorystycznego w krajach, które jeszcze niedawno przyciągały tłumy turystów (Turcja, Egipt, Tunezja). Strach przed tym sprawia, że turyści bardziej niż w ubiegłych latach skłonni są spędzić urlop w Polsce.

Z przytoczonych przez Polską Organizację Turystyczną danych CBOS wynika, że ponad połowa (51 procent) spośród planujących wyjazd w tym roku zamierza spędzić urlop w kraju, niemal 1/3 chce korzystać z wyjazdów krajowych i zagranicznych, a tylko 11 procent zamierza postawić wyłącznie na wypoczynek poza granicami Polski.

– Polacy chętnie wypoczywają w kraju. W 2015 roku 85 procent wyjeżdżających w celach turystycznych i wypoczynkowych zdecydowało się na urlop w Polsce. A wyniki badań satysfakcji realizowane przez POT pokazują, że ogólny poziom zadowolenia turystów krajowych z wypoczynku w Polsce jest bardzo wysoki i wynosi corocznie około 95 procent. Można się więc spodziewać, że dzięki zaplanowanym akcjom promocyjnym Ministerstwa Sportu i Turystyki: "Odpoczywaj w Polsce" i "Polska za pół ceny", do których włączona jest także Polska Organizacja Turystyczna, tendencja do wypoczywania w kraju wzrośnie jeszcze w tym roku. Jest to dla naszych przedsiębiorców, restauratorów i hotelarzy zapowiedź dochodowego sezonu  – mówi Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Prognozy pokazują, że hotelarze i restauratorzy będą szukać pracowników

Ów trend niebawem powinien znaleźć też przełożenie na rynek pracy. Jak informuje Małgorzata Sacewicz-Górska z Manpower Group, przygotowywany cyklicznie przez tę firmę Barometr Perspektyw Zatrudnienia wykazał, że prognozy dla branży hotelowej i restauratorskiej osiągnęły najwyższy poziom na przestrzeni ostatnich piętnastu kwartałów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.