PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Będą ostrzejsze zasady zatrudniania uchodźców. Agencje zabierają głos

  • KDS
  • 8 cze 2022 8:36

Agencje pracy są za zaostrzeniem przepisów dotyczących zatrudniania uchodźców z Ukrainy. - Zaproponowana przez rząd nowelizacja pozwoli ucywilizować rynek pracy, na którym od początku wojny doszło do wielu nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców - ocenia Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Będą ostrzejsze zasady zatrudniania uchodźców. Agencje zabierają głos
Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny, do Polski wjechało 3,879 mln osób. (fot. PAP/EPA/RAMON VAN FLYMEN)
REKLAMA
  • Ponad sto dni Polska wspiera uciekające od wojny Ukrainki i Ukraińców. Nieco krócej można też korzystać z rozwiązań prawnych ułatwiających niesienie pomocy.
  • Jednak przepisy mają się niebawem zmienić. Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker już zapowiedział, że od 1 lipca rząd nie będzie już wypłacać 40 zł za uchodźcę. 
  • Jak to wpłynie na sytuację zawodową uchodźców z Ukrainy? 

Jedną z kluczowych informacji, jaką ogłosił rząd jest rezygnacja ze świadczenia rekompensującego Polakom zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców, czyli z 40 złotych na dobę za osobę, której pomagamy. Podstawą dla takiej decyzji jest przekonanie, że większość z przebywających obecnie Ukrainek i Ukraińców w Polsce po czterech miesiącach pełnego wsparcia, jest w stanie się zaadaptować, a na pewno – znaleźć pracę.

Czytaj więcej: Zdaniem biznesu zmiany w specustawie będą zniechęcać do zatrudniania uchodźców

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować - na antenie TVP powiedział wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Doprecyzował też, że niektórym osobom świadczenia będą przedłużane, to m.in. osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi.

Inflacja uderzy z uchodźców

– Zbliżający się "wysoki sezon" pracy tymczasowej może pomóc kobietom z Ukrainy na usamodzielnienie się. Pomimo tego, że na rynku pracy wciąż bardziej pożądani są mężczyźni, to liczba ofert dla kobiet obecnie jest większa, niż w marcu i kwietniu 2022 – mówi Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Jego zdaniem problem jednak nie kończy się na podjęciu pracy. Uchodźcy najpewniej dość boleśnie odczują rosnące ceny i malejącą podaż na rynku wynajmu mieszkań. Dlatego uważa, że w tej sytuacji zakwaterowanie może być podstawowym benefitem pracowniczym, który pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców będą oferować pracownikom, a duże agencje zatrudnienia staną dla nich najbardziej atrakcyjnym pracodawcą. Tym bardziej, że wiele z nich posiada własną bazę mieszkaniową.

Uszczelnienie przepisów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą ostrzejsze zasady zatrudniania uchodźców. Agencje zabierają głos

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA