Agencje pracy są za zaostrzeniem przepisów dotyczących zatrudniania uchodźców z Ukrainy. - Zaproponowana przez rząd nowelizacja pozwoli ucywilizować rynek pracy, na którym od początku wojny doszło do wielu nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców - ocenia Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

- Ponad sto dni Polska wspiera uciekające od wojny Ukrainki i Ukraińców. Nieco krócej można też korzystać z rozwiązań prawnych ułatwiających niesienie pomocy.
- Jednak przepisy mają się niebawem zmienić. Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker już zapowiedział, że od 1 lipca rząd nie będzie już wypłacać 40 zł za uchodźcę.
- Jak to wpłynie na sytuację zawodową uchodźców z Ukrainy?
Jedną z kluczowych informacji, jaką ogłosił rząd jest rezygnacja ze świadczenia rekompensującego Polakom zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców, czyli z 40 złotych na dobę za osobę, której pomagamy. Podstawą dla takiej decyzji jest przekonanie, że większość z przebywających obecnie Ukrainek i Ukraińców w Polsce po czterech miesiącach pełnego wsparcia, jest w stanie się zaadaptować, a na pewno – znaleźć pracę.
Czytaj więcej: Zdaniem biznesu zmiany w specustawie będą zniechęcać do zatrudniania uchodźców
- Jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować - na antenie TVP powiedział wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Doprecyzował też, że niektórym osobom świadczenia będą przedłużane, to m.in. osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi.
Inflacja uderzy z uchodźców
– Zbliżający się "wysoki sezon" pracy tymczasowej może pomóc kobietom z Ukrainy na usamodzielnienie się. Pomimo tego, że na rynku pracy wciąż bardziej pożądani są mężczyźni, to liczba ofert dla kobiet obecnie jest większa, niż w marcu i kwietniu 2022 – mówi Tomas Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.
Jego zdaniem problem jednak nie kończy się na podjęciu pracy. Uchodźcy najpewniej dość boleśnie odczują rosnące ceny i malejącą podaż na rynku wynajmu mieszkań. Dlatego uważa, że w tej sytuacji zakwaterowanie może być podstawowym benefitem pracowniczym, który pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem Ukraińców będą oferować pracownikom, a duże agencje zatrudnienia staną dla nich najbardziej atrakcyjnym pracodawcą. Tym bardziej, że wiele z nich posiada własną bazę mieszkaniową.
Uszczelnienie przepisów


KOMENTARZE (0)