Co trzecia firma planuje w tym roku zatrudnić pracowników tymczasowych. W tej sposób przedsiębiorcy oszczędzają czas poświęcany na rekrutację, a zyskują często świeże spojrzenie na biznes, które wnosi osoba spoza firmy. A jak sami pracownicy tymczasowi oceniają swoją pracę i relacje z pracodawcami?

Jak wynika z badania Hays Poland, aż 88 proc. pracodawców zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie. Ponad połowa z ankietowanych zapowiedziała, że będzie zatrudniać wyłącznie pracowników etatowych, 26 procent wskazało na możliwość zatrudniania zarówno pracowników stałych, jak i tymczasowych, zaś 8 proc. stwierdziło, że interesują ich wyłącznie pracownicy tymczasowi i kontraktowi.
W badaniu udział wzięło także ponad 400 pracowników tymczasowych. Najczęściej byli oni związani z branżą IT i telekomunikacyjną, finansami i księgowością bądź produkcją i inżynierią. Większość z nich dobrze bądź bardzo dobrze oceniła warunki pracy tymczasowej. Za największy czynnik motywacyjny do podjęcia takiej pracy uznają oni możliwość zdobycia doświadczenia (wskazało to 52 proc. ankietowanych), możliwość pracy dla wybranych firm (24 proc.), elastyczność zatrudnienia (18 proc.), możliwość uczestniczenia w interesujących projektach, a także trudność w znalezieniu stałej pracy (po 16 proc.) i atrakcyjniejsze wynagrodzenie (12 proc.). A jaki aspekt pracy tymczasowej badani wskazali jako najgorszy? Samą... formę zatrudnienia. Takiej odpowiedzi udzieliło 64 proc. badanych.

Badania wykazały, że zdecydowana większość ankietowanych dostrzega różnicę w ofercie pracodawcy kierowanej do osób zatrudnianych na stałe i tymczasowo. Aż 56 proc. wskazało na bardzo dużą, a 22 proc. na raczej dużą różnicę w tej kwestii.
- Z pewnością jest to obszar, nad którym pracodawcy muszą się pochylić, chcąc w pełni korzystać z zatrudnienia tymczasowego – czytamy w raporcie Hays Poland.
Badania pokazują, że zarówno poziom zaangażowania w pracę, jak i utożsamianie się z pracodawcą jest u pracowników tymczasowych wysokie – w przypadku pierwszego z tych wskaźników odpowiedzi takiej udzieliło łącznie 88 proc. badanych, w przypadku drugiego – 52 proc.

Prawie 2/3 badanych było skłonnych polecić pracę tymczasową innym osobom, jeszcze więcej (68 proc.) zadeklarowało gotowość dalszej pracy w tej formie zatrudnienia.


KOMENTARZE (0)