PARTNERZY PORTALU

61 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie podjęło pracy. Powód? Brak znajomości języka polskiego

Ponad połowa (61 proc.) uchodźców z Ukrainy nadal pozostaje bez pracy, wskazując jako główne powody brak znajomości języka polskiego oraz brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami. Podczas poszukiwań nowego pracodawcy najczęściej zwracają uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie, bliską lokalizację firmy względem miejsca zamieszkania oraz czy stanowisko odpowiada ich kwalifikacjom. Takie wnioski płyną z jeszcze nieopublikowanego raportu przeprowadzonego w ramach programu „Wygraj Rozwój” Fundacji Totalizatora Sportowego i Manpower.

61 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie podjęło pracy. Powód? Brak znajomości języka polskiego
61 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy. (Fot. Shutterstock)
  • Z nieopublikowanego jeszcze badania Manpower i Fundacji Totalizatora Sportowego, wynika między innymi, że 61 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy.
  • Ankietowani zostali poproszeni o określenie kilku głównych powodów trudności w znalezieniu pracy.
  • Jak wynika z analizy, uchodźcy wskazali na brak znajomości języka polskiego (54 proc.), brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami (38 proc.), a także brak ofert uwzględniających pracę na niepełny etat (31 proc.).

Właśnie na te wyzwania odpowiada projekt „Wygraj Rozwój” mający na celu długofalowe wsparcie i aktywizację zawodowo-społeczną uchodźców z Ukrainy w Polsce. Część jego uczestników, głównie kobiet, jest już w trakcie szkoleń specjalizacyjnych oraz językowych, dzięki którym rozpoczną pracę w kraju, a pracodawcy zyskają w pełni wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem bez ponoszenia kosztów ich rekrutacji oraz szkoleń.

Dlatego tak ważna jest dalsza realizacja programu. Zarówno uchodźcy, jak i pracodawcy mogą wciąż bezpłatnie zgłaszać się do II edycji programu za pośrednictwem strony www.wygrajrozwoj.pl

– Program „Wygraj Rozwój” to inicjatywa dopasowana zarówno do bieżących, jak i długofalowych potrzeb uchodźców, ale też i pracodawców. Osobom z Ukrainy daje możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych, gwarantuje tak ważne kursy z języka polskiego, którego znajomość jest niezbędna do odnalezienia się na lokalnym rynku pracy, w szczególności na stanowiskach wymagających kontaktu z klientem czy pracy z dokumentacją. Ponadto, oferuje szkolenia specjalistyczne pozwalające na przebranżowienie lub podniesienie kwalifikacji. Dzięki programowi „Wygraj Rozwój” uchodźcy mają szansę wrócić na ścieżkę swojej kariery zawodowej, którą rozpoczęli w Ukrainie. Z każdej ze stron płynie informacja zwrotna o potrzebie realizacji programu. Do tej pory zgłosiło się do nas blisko 200 firm chcących przyjąć do pracy przeszkolonych, wykwalifikowanych pracowników. Branżami, które pracodawcy najczęściej reprezentowali są produkcja, logistyka oraz sprzedaż. Pojawiały się również zgłoszenia od pracodawców branży kosmetycznej, gastronomii czy administracji – mówi Joanna Nowińska, koordynator projektu „Wygraj Rozwój” z ramienia ManpowerGroup Polska.

Grafika: Manpower i Fundacja Totalizatora Sportowego
Grafika: Manpower i Fundacja Totalizatora Sportowego
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 61 proc. uchodźców z Ukrainy nadal nie podjęło pracy. Powód? Brak znajomości języka polskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA