500 zł na dziecko: Przez 500 plus nie będzie pracowników sezonowych?

Właściciele plantacji owoców obawiają się, że przez program "Rodzina 500 plus" część pracowników sezonowych nie będzie zainteresowana nisko opłacanymi pracami dorywczymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko: Przez 500 plus nie będzie pracowników sezonowych?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 maj 2016 12:44


Jak mówi jeden z cytowanych przez "Dziennik Łódzki" sadowników, wprowadzenie programu "500 plus" powiększy narastające od kilku lat kłopoty ze znalezieniem sezonowych pracowników .

Jacek Otulak, właściciel plantacji jabłoni w Białej Rawskiej podkreśla na łamach dziennika, że sadownicy nie mogą podnieść wynagrodzeń pracowników sezonowych. Dodaje, że stawki godzinowe w sadzie wynoszą 8-10 zł. Jeżeli sadownicy nie sprzedadzą towaru w dobrej cenie, to tych stawek nie podniosą. Jak mówi, były już takie lata, że wiśnie zostały na drzewach, bo nikt za 50 groszy od kilograma nie chciał ich rwać.

Sadownicy argumentują, że stawki mogłyby być wyższe, ale sadownicy musieliby dostawać odpowiednie pieniądze za owoce, żeby zwróciły się koszty produkcji i był zysk. Tymczasem jabłka są obecnie tańsze niż jesienią, a perspektyw na poprawę sytuacji nie widać - czytamy w "DŁ".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

rzeczywistosc 2016-05-19 13:20:47

Tak dla przypomnienia: w Holandii i w Niemczech na pracownika przy zbiorach wydaje się od 2 do 3 tys. euro a ceny na wspólnym rynku mamy podobne. Więc w czym rzecz? Czas skończyć z dziadostwem, niskopłaceniem wręcz wyzyskiem. Do niczego to nie doprowadziło poza emigracją 3-4 milionów Polaków. Jeśli pseudobiznesmena nie stać na zatrudnienie na normalnych europejskich warunkach pracownika to musi sam lub z rodziną pracować w swoim biznesie. FINITO