400 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce

Zatrudnienie dla 400 tys. pracowników zza Buga oferowały polskie firmy. To rekord.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

400 tys. Ukraińców zatrudnionych w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

1 paź 2015 11:01


Padł rekord zatrudnienia pracowników zza wschodniej granicy. Liczba wzrosła do prawie 411. Prof. Maciej Duszczyk z UW nie dziwi się temu napływowi. Najwięcej ofert dla pracowników ze Wschodu jest u nas w rolnictwie, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym - informuje "Rzeczpospolita".

Z tych trzech sektorów pochodziło w I półroczu 2015 prawie 70 proc. wszystkich oświadczeń polskich firm o zamiarze krótkotrwałego zatrudnienia cudzoziemca. Ich łączna liczba wzrosła do prawie 411 tys., czyli ponaddwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy i tak była rekordowo duża. Prawie 98 proc. oświadczeń dotyczy pracowników z Ukrainy.

Czytaj też: Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie. Polscy pracodawcy zatrudniają ich coraz chętniej

Temu napływowi Ukraińców nie dziwi się prof. Maciej Duszczyk z UW. Jak wskazuje, konflikt na Ukrainie spowodował, że pojawiło się tam 1,5 mln przesiedleńców. Część z nich kieruje się więc do Polski.

- Napływ imigrantów z Ukrainy, mimo dużej dynamiki, jest na razie pozytywnym zjawiskiem. Poprawa koniunktury w gospodarce pozwala wchłonąć dziesiątki tys. pracowników bez wzrostu bezrobocia, które cały czas spada – mówi prof. Duszczyk. Choć można się zastanawiać, czy nie spadałoby szybciej, gdyby ten napływ był mniejszy – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.