PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

40 proc. Ukraińców jest bez pracy, a oszczędności topnieją

 • jk
 • 3 sie 2022 11:47

Wojna sprawiła, że aż 39 proc. naszych wschodnich sąsiadów nie pracuje, a 41 proc. osób posiada oszczędności tylko na miesiąc. Eksperci Personnel Service wskazują, że w tym kontekście uzasadniony jest wysoki wskaźnik zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, który 25 lipca 2022 r. przekroczył 54 proc.

40 proc. Ukraińców jest bez pracy, a oszczędności topnieją
65 proc. Ukraińców w badaniu Rating Group przyznało, że miało pracę przed wybuchem wojny (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Po wybuchu wojny 18 proc. Ukraińców było zmuszonych zmienić swoje miejsce zamieszkania.
 • Wśród nich połowa zamierza wrócić do domu dopiero po zakończeniu działań wojennych, a 10 proc. w ogóle tego nie planuje.
 • Szybki powrót zadeklarowało 16 proc. Ukraińców – wynika z badania ukraińskiej agencji badawczej Rating Group.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku wojny granicę z Polską przekroczyło ponad 5 mln osób, które szukają u nas schronienia. Ogólnie w całej Ukrainie konieczność zmiany adresu zamieszkania deklaruje 18 proc. osób. Wśród nich 10 proc. nie planuje powrotu do domu, 50 proc. dopiero, jak zakończy się wojna, 18 proc. chce wrócić, ale jeszcze nie wie kiedy, a tylko 16 proc. niedługo znowu zamieszka w swoim domu.

Co więcej, Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister ds. reintegracji i tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, poinformowała, że na szczeblu rządowym podjęto decyzję o obowiązkowym wyjeździe cywili z obwodu donieckiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pomimo niepewności związanej z tym, kiedy skończy się wojna, nastroje wśród Ukraińców są pozytywne. 73 proc. osób uważa, że ​​sprawy idą w dobrym kierunku. Odmiennego zdania jest tylko 12 proc. respondentów, a kolejne 15 proc. nie potrafiło powiedzieć. Morale narodu jest zatem na wysokim poziomie, obawę budzi jednak sytuacja ekonomiczna rodzin i kraju w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Praca w Polsce

Mówiąc o gospodarce Ukrainy w przyszłości, respondenci wyrażają pozytywne oczekiwania, ale mówiąc o aktualnej sytuacji aż 86 proc. mówi o pogorszeniu, a 70 proc. mówi wprost o gorszej indywidualnej sytuacji ekonomicznej.

Czytaj też: Ukraina straciła przez wojnę prawie jedną trzecią miejsc pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: 40 proc. Ukraińców jest bez pracy, a oszczędności topnieją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • dianad 2022-08-10 13:12:37

  Ale tu troli...

 • Spoko 2022-08-10 07:28:52

  Pracował u mnie Ukrainiec. Tragedia, albo papieros, albo przerwa na kanapkę, albo telefon, siku, kupa, pogawędki, papieros, ...

 • Podatnik 2022-08-06 12:21:35

  U nas socjal na każde dziecko i darmowe mieszkanie , można chodzić nad wodę jak na wakacjach, może nie skromnych ale jednak , Polacy wypracują na socjale,

 • Pomoc dla walczącej Ukrainy 2022-08-05 18:24:11

  Przybywajcie! Tutaj jest dla Was praca, wszystkimi się zaopiekujemy. Każdego wykarmimy i pomożemy znaleźć zatrudnienie!

 • hospodin Lach 2022-08-05 10:48:42

  Zapraszamy do Polski! Tutaj dzielni obrońcy Ukrainy też nie muszą pracować, za to socjal mają lepszy niż bezrobotni Polacy! Kochani Ukrińcy! Przybywajcie do nas MILIONAMI! U nas macie wszystko za darmo i jeszcze kieszonkowe w sporych ilościach. I na handelku zarobicie przywożąc do Polski wasze bezwartościowe hrywny i wymieniając je złotówki i €, za które kupicie tutaj mnóstwo towarów, które korzystnie sprzedacie na Ukrainie za bezwartościowe hrywny, i nazad w Polszu, do NBP, wymieniać bezwartościowe hrywny na prawdziwe ieniądze. Pamiętajcie tylko o tym, że raz na 30 dni musicie być w Polsce, żeby odebrać socjal!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA