×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cudzoziemcy w Polsce. 200 tys. osób z zezwoleniem na pobyt czasowy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • Opublikowano: 12 gru 2018 10:18

Ukraina, Indie, Wietnam, Chiny oraz Białorusi. Obywatele tych państw posiadają najwięcej zezwoleń na pobyt czasowy. W sumie taki o taki dokument posiada ok. 200. tys. obcokrajowców.

Cudzoziemcy w Polsce. 200 tys. osób z zezwoleniem na pobyt czasowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Po zezwolenie na pobyt czasowy najczęściej starają się cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy chcą zamieszkać w Polsce na dłuższy okres.
  • Obecnie ważne zezwolenia na pobyt czasowy posiada ok. 200 tys. cudzoziemców spoza UE, w tym ok. 138 tys. obywateli Ukrainy.
  • Taki dokument może być wydany na maksymalnie 3 lata w związku z np. podjęciem pracy, nauką lub pobytem z rodziną.

Jak podaje Urząd do spraw Cudzoziemców, o zezwolenie na pobyt czasowy można ubiegać się jeśli występują okoliczności uzasadniające zamieszkanie cudzoziemca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Zdecydowanie najczęstszym celem pobytu obcokrajowców jest chęć podjęcia pracy - dotyczy to ok. 65 proc. spraw. W ok. 13 proc. przypadków uzasadnieniem jest przebywanie z rodziną, a w ok. 12 proc. edukacja.

Czytaj więcej: Cudzoziemcy na polskim rynku pracy. Liczba, wykształcenie, zadowolenie z pracy, złożone skargi

Z 200 tys. obecnie ważnych zezwoleń na pobyt czasowy najwięcej posiadają obywatele: Ukrainy – 138 tys., Indii - 7,7 tys., Wietnamu – 7 tys., Chin – 7 tys. i Białorusi – 5 tys. W większości są to osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat (64 proc.), osoby starsze w wieku 40-59 lat stanowią 23 proc., a młodzież poniżej 20 roku życia – 10 proc. Najpopularniejszym regionem jest województwo mazowieckie gdzie aktualne zezwolenia otrzymało ok. 64 tys. osób, a także województwa: wielkopolskie – 20 tys. osób, małopolskie – 20 tys. osób, dolnośląskie – 13,5 tys. osób oraz śląskie – 13 tys. osób.

Zezwolenie na pobyt czasowy może być wydane na maksymalnie 3 lata. Większość – ok. 77 tys. z aktualnych zezwoleń posiada okres ważności poniżej roku, ok. 71 tys. od 1 do 2 lat, a ok. 53 tys. od 2 do 3 lat.

Większość cudzoziemców spoza UE przebywa w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz. Osoby chcące zamieszkać w kraju na dłuższy okres składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt, najczęściej czasowy. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. W sumie ważne zezwolenia na pobyt posiada obecnie ok. 290 tys. cudzoziemców spoza UE, w tym ok. 200 tys. na pobyt czasowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cudzoziemcy w Polsce. 200 tys. osób z zezwoleniem na pobyt czasowy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA