×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zdrowie psychiczne pracowników na wyczerpaniu. Kampania ma to zmienić

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 7 maj 2021 10:30

Uświadomienie pracodawcom, jak ważne jest dbanie o zdrowie pracowników, również w wymiarze psychicznym, to główny cel organizowanej przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Grupę ArteMis kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”.

Zdrowie psychiczne pracowników na wyczerpaniu. Kampania ma to zmienić
W ubiegłym roku w Polsce wystawiono półtora miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • „Zrozum. Poczuj. Działaj!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna. 
  • Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników w kwestii zdrowia psychicznego.
  • - Kluczowe zadanie leży po stronie pracodawcy, po stronie liderów i menadżerów. To ich rolą jest pokazanie, że temat zdrowia psychicznego nie jest im obojętny - mówi Aneta Hawryluk, psycholog.

- Badania pokazują, że obecnie najczęściej przeżywaną emocją jest lęk i właśnie duże zmęczenie, przeciążenie pracą. Przekłada się to na jakość i wydajność pracy, obniża się produktywność i kreatywność pracownika. Pojawiają się problemy z koncentracją oraz więcej błędów, jesteśmy mniej elastyczni i mamy większy opór przed wchodzeniem w zmiany. A należy zauważyć, że obecnie jest ich coraz więcej, chociażby w związku z pandemią – mówi Aneta Hawryluk, psycholog.

Jak dodaje, niska odporność psychiczna pracownika to nie tylko absencja w pracy, ale też większa rotacja pracowników i wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, niejednokrotnie związane z wypaleniem zawodowym.

ZUS notuje wzrost

Tymczasem, w Polsce widoczny jest stały wzrost liczby dni absencji chorobowej związanej z zaburzeniami psychicznymi. Jak wynika z danych ZUS, w ubiegłym roku wystawiono półtora miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

- Zaświadczenia lekarskie z powodu zaburzeń psychicznych wystawiono w ubiegłym roku na łączną liczbę 27,7 miliona dni. Zaburzenia psychiczne stoją zatem za 11 proc. ogólnej liczby dni absencji chorobowej. Obserwujemy wzrost liczby dni absencji z tego tytułu w stosunku do 2019 roku aż o 37 proc., podczas gdy liczba zaświadczeń wzrosła o 25 proc. - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Warto dodać, że wydłużyła się także przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego wystawionego z tytułu zaburzeń psychicznych. W 2020 roku wynosiła ona 19 dni, natomiast w roku 2019 było to 17,4 dnia - uzupełnia szefowa ZUS.

Kampania na pomoc

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zdrowie psychiczne pracowników na wyczerpaniu. Kampania ma to zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA