Z opłatkiem czy z alkoholem? Jakie firmowe wigilie?

Wiele przedsiębiorstw organizuje dla pracowników imprezy wigilijne. Jak wyglądają spotkania przy opłatku i czy zatrudnieni naprawdę je lubią?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z opłatkiem czy z alkoholem? Jakie firmowe wigilie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

19 gru 2014 6:44


Choć spotkaniom z okazji Świąt Bożego Narodzenia przyświeca jeden cel – integracja zespołu – to jednak przybierają one różne formy. Jak mówi Dorota Strzelec, psycholog pracy z firmy doradczej StaffPoland przyjęcia organizowane na terenie firmy są zwykle krótsze, skromniejsze i bardziej formalne.

– Najczęściej odbywają się w odświętnie udekorowanej sali konferencyjnej, gdzie kierownictwo składa pracownikom podziękowania za pracę i życzenia na nowy rok. Potem wszyscy delektują się świątecznymi przysmakami, ewentualnie otrzymują firmowe upominki. Co bardzo ważne, wszelkie spotkania pracowników na terenie siedziby organizacji powinny odbywać się bez udziału alkoholu – niezależnie od tego, czy miejscem spotkania jest biuro czy też stołówka lub bar w firmie – tłumaczy psycholog.

Czytaj też: Benefity pracownicze: Co podarować pracownikom na święta?

Okazuje się jednak, że wesoła zabawa w restauracji, gdzie na uczestników czeka jedzenie i alkohol powoli wypiera skromniejszą formę wigilijnego spotkania firmowego. Choć tego rodzaju przyjęcie ma charakter mniej formalny, zarówno pracodawca, jak i pracownicy nie mogą zapominać, że nie jest to sytuacja w pełni prywatna. Trzeba zachowywać się poprawnie, ponieważ niektóre zachowania (zwłaszcza po alkoholu) mogą mieć poważne konsekwencje dyscyplinarne.

– Może zdarzyć się, że jakiś pracownik pod wpływem atmosfery zabawy i nadużycia alkoholu naruszy zasady współżycia społecznego lub dbałości o dobro pracodawcy, np. dopuści się obrażania przełożonych, rękoczynów wobec innych pracowników czy molestowania seksualnego. Takie zachowania nawet w trakcie imprez firmowych poza siedzibą firmy mogą być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej czy nawet rozwiązania stosunku pracy – wyjaśnia Dorota Strzelec.

Nagroda czy przykry obowiązek?

Wyniki badania portalu Monsterpolska.pl pokazują, że większymi zwolennikami firmowych imprez świątecznych są mężczyźni (70 proc.). Najchętniej uczestniczą w nich osoby w przedziale wiekowym 35- 49 lat (70 proc.) oraz zamieszkujący miasta od 20 do 50 tysięcy (74 proc).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pic na Wodę 2014-12-19 21:31:55

Wigilie Firmowe .... farsa, sztuczność, pic na wodę, udawanie, fikcja..... dla niektórych żarcie, chwila luzu,