W której pracy w Polsce najlepszy work-life balance?

• Co piąta firma oferująca pracownikom work-life balance pochodzi z sektora ICT.
• Po branży ITC ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG, BPO i produkcja.
• Firmy, które oferują work-life balance i wykorzystują tę wartość w komunikacji z kandydatami, pozytywnie wyróżniają się na rynku pracy – mówi Joanna Kotzian z HRK.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W której pracy w Polsce najlepszy work-life balance?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 lut 2016 13:17


Wśród 100 zidentyfikowanych przez konsultantów HRK Employer Branding pracodawców oferujących work-life balance reprezentanci sektora ICT stanowili aż 21 proc. Firmy z tej branży znacznie częściej niż inne zamieszczają informację o work-life balance w ogłoszeniach rekrutacyjnych, na stronach kariera i w innych ogólnodostępnych materiałach dotyczących ich polityk HR.

– Nie oznacza to, że obciążenia w tej branży są mniejsze, ale że funkcjonuje w niej szereg możliwości elastycznego kształtowania formy i czasu pracy, co ma wpływ na równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym - tłumaczy Joanna Kotzian, menedżer employer brandingu w HRK.

Czytaj też: Work i study-life balance lepiej traktować poważnie. Wypalenie zawodowe dotyka już 30-latków

Dostęp do technologii usankcjonował w branży ICT zdalne wykonywanie obowiązków i elastyczne godziny pracy, wiele projektów realizowanych jest w wirtualnych zespołach, których członkowie pracują w różnych lokalizacjach. Coraz powszechniejszy jest także IT contracting, który umożliwia dłuższy urlop po zamknięciu projektu.

- Na sposób podejścia do work-life balance w branży informatycznej i telekomunikacyjnej ma niewątpliwie wpływ ograniczona podaż kandydatów, przy równoczesnym dużym zapotrzebowaniu na kompetencje - wyjaśnia Kotzian.

Z różnych rozwiązań wspierających work-life balance korzystają głównie software developerzy, java developerzy, web aplication developerzy, programiści, testerzy czy inżynierowie wsparcia technicznego. Ogłoszenia na wymienione stanowiska stanowiły aż 36 proc. ofert z informacją o work-life balance opublikowanych w portalu pracuj.pl w okresie od 15 lipca 2014 do 15 września 2015 r.

Po branży ICT ofertą w zakresie work-life balance najczęściej chwalą się firmy FMCG i produkcyjne (po 15 proc.) oraz organizacje z sektora BPO (14 proc.). Wśród pracodawców deklarujących work life balance dominują przedsiębiorstwa zagraniczne (79 proc.) i firmy średniej wielkości (69 proc.).

Korzyści work life balance

Wśród przyczyn wdrażania programów wspierających pracowników w osiąganiu równowagi pomiędzy różnymi sferami życia pracodawcy wskazują: uwarunkowania kulturowe, rozwiązania korporacyjne, oczekiwania młodych generacji kandydatów, a także konkurencyjny rynek pracy w branży oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.