W biurze jak w domu. Pracownicy projektują swoje miejsca pracy

• O tym, że za biurkiem można czuć się równie swobodnie, jak u siebie w domu jest przekonanych 90 proc. respondentów badania JLL i Skanska.
• Badanie pokazuje dodatkowo, że komfortowe miejsce pracy to kluczowy czynnik wpływający na produktywność.
• Sytuacja, w której pracownik sam decyduje o kolorze ścian i ustawieniu mebli generuje korzyści dla obu stron.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W biurze jak w domu. Pracownicy projektują swoje miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 paź 2016 15:30


Projektowanie przestrzeni biurowej w sposób odpowiadający potrzebom pracowników nie jest zbędnym luksusem. Design w miejscu pracy staje się elementem EVP organizacji (Employer Value Proposition). Znaczenie wyglądu i funkcjonalności biura wzięli sobie do serca przedstawiciele JLL, międzynarodowej firmy doradczej w obszarze nieruchomości, planując w porozumieniu ze wszystkimi pracownikami przeprowadzkę do nowej warszawskiej siedziby.

- Wdrożona przez nas autorska koncepcja planowania środowiska pracy opierająca się na wywiadach i ankietach, które przeprowadziliśmy z naszym zespołem, pozwoliła określić, co można lub należy poprawić w porównaniu do poprzedniego biura. Zastanowiliśmy się wspólnie nad tym, co tworzy wartość naszej organizacji i wprowadziliśmy takie rozwiązania przestrzenne i technologiczne, które sprzyjają efektywności, ale i komfortowi pracy – komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

Kuchnia w JLL. (Fot. mat.pras.) Kuchnia w JLL. (Fot. mat.pras.)

Nie tylko dekoracje

Z czego wynikają zmiany, na które coraz częściej decydują się pracodawcy? Z jednej strony chodzi o zapewnienie pracownikom komfortu pracy, z drugiej o oszczędności. Jak przyznają zgodnie reprezentanci obu firm, design nie pełni już funkcji tylko dekoracyjnej. Z tą opinią zgadza się Paulina Łukaszuk z firmy doradztwa personalnego Hays Poland.

- Kształt biura, jego wygląd i atmosfera, którą czuje pracownik po przekroczeniu jego progu silnie oddziałuje na postawy zatrudnionych, komunikację ze współpracownikami i ich efektywność. Niewłaściwe warunki pracy sprzyjają popełnianiu błędów. W ekstremalnych sytuacjach może to prowadzić do frustracji i wypalenia zawodowego. Nic więc dziwnego, że dbałość o wzornictwo i ergonomię staje się priorytetem pracodawców – komentuje.

Pogodzić różnice

Rynek pracy to obecnie miejsce spotkań czterech generacji. Coraz bardziej mobilnych – szczególnie w przypadku najmłodszych pokoleń, które będą w przyszłości kładły większy nacisk na możliwość wykonywania obowiązków poza adresem pracodawcy. Natura pracy wciąż ulega zmianie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.