Tworzenie nowoczesnych biur wymaga zmian w mentalności

Atrakcyjna przestrzeń biurowa nie spełni swojej roli, jeśli na etapie planowania biura, pominięte zostaną kluczowe potrzeby pracowników. Niestey, to jeden z najczęściej popełnianych przez firmy błędów podczas aranżacji wnętrz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tworzenie nowoczesnych biur wymaga zmian w mentalności

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 gru 2013 10:58


Według Henrika Persson'a, z Copenhagen Institute for Future Studies, pomimo rozwoju nowych technologii umożliwiających pracę zdalną, biura w sensie fizycznym przetrwają. Tkwi w nich bowiem ogromny potencjał - spotykają się w nich ludzie dysponujący wiedzą z różnych dziedzin, którzy poprzez wymianę myśli tworzą nowe idee, co stanowi dla firm wartość dodaną i stwarza możliwość dalszego rozwoju. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, należy podejść w sposób interdyscyplinarny do procesu planowania środowiska pracy.

Nowe trendy, zarówno te w zarządzaniu środowiskiem pracy jak i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, czy zmiany w podejściu do formy i czasu pracy, nie przełożą się pozytywnie na biznes, jeśli nie będą brane pod uwagę potrzeby pracowników. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z klasycznym biurem z wieloma pokojami, open-space czy nową elastyczną strukturą miejsca pracy - w każdym z nich najważniejszy jest człowiek, który potrzebuje odpowiednich warunków pracy. Właściwe zaprojektowanie środowiska fizycznego jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces nowoczesnego miejsca pracy.

Biuro, jako miejsce zbliżające współpracowników, powinno zapewniać przyjazną atmosferę i przestrzenie sprzyjające socjalizacji. Jednocześnie każdy pracownik musi mieć zagwarantowaną swobodę i prywatność, by móc maksymalnie efektywnie wykorzystać czas spędzany w firmie.

Christina Bodin Danielsson, z Brunnberg & Forshed Architects Ltd, architekt i pracownik naukowy Stress Research Institute w Sztokholmie wskazuje na pewnego rodzaju paradoks, jaki wykazały przeprowadzone przez nią badania. Najbardziej zadowoleni ze swoich miejsc pracy są użytkownicy tradycyjnych biur - z dużą liczbą pokoi.

Socjalizacja w miejscu pracy

Jednakże taki typ przestrzeni biurowej nie sprzyja socjalizacji oraz kontaktom z pracownikami innych działów, a tym samym ma negatywny wpływ na kreatywność i wymianę doświadczeń. Z kolei, pracownicy biur open space mają nieograniczony dostęp do informacji oraz kontakt ze współpracownikami, jednak często skarżą się na brak prywatności i hałas, który rozprasza i niekorzystnie wpływa na jakość ich pracy.

- W biurach typu open space spotykamy się zwykle z dwoma podstawowymi problemami: z wysokim poziomem hałasu i dużym zasięgiem dźwięku - mówi Magda Szubert, Concept Developer, Ecophon Saint-Gobain.

Wysoki poziom hałasu to głównie bolączka call center. Hałas, na który składają się zarówno rozmowy telefoniczne jak i praca wentylacji oraz sprzętu biurowego, jest potęgowany przez odbicia dźwięku od twardych powierzchni sufitów i ścian. Ponadto, w hałaśliwym otoczeniu ludzie mają tendencję do głośnego mówienia, co powoduje, że hałas jest jeszcze większy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.