Szef nie może zwolnić za romans w pracy. Chyba że...

• Według badania CareerBuilder 37 proc. osób przyznaje się do umawiania się ze współpracownikami. Polskie statystyki wypadają podobnie. 
• Co trzeci amerykański romans kończy się małżeństwem. W Polsce – co czwarty.
• Zdaniem adwokata Bartłomieja Raczkowskiego, szef nie może zakazać pracownikom zbyt bliskich relacji i ingerować tym samym w ich życie prywatne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szef nie może zwolnić za romans w pracy. Chyba że...

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 cze 2016 13:46


Według badania CareerBuilder 37 proc. osób przyznaje się do umawiania się ze współpracownikami. Co czwarty spośród nich chodzi na randki z pracownikiem na wyższym stanowisku – częściej zdarza się to kobietom (26 proc.) niż mężczyznom (20 proc.).

Stąpanie po kruchym lodzie

Co trzeci biurowy romans kończy się małżeństwem. Nie wszystkie związki w pracy kończą się jednak szczęśliwie. 5 proc. ankietowanych przyznaje, że z powodu nieprzyjemnego rozstania musiało odejść z firmy.

Każdy przypadek jest inny, dlatego decydując się na związek ze współpracownikiem, trzeba przeanalizować za i przeciw, a także liczyć się z konsekwencjami.

Czytaj też: Biurowe romanse kwitną podczas wyjazdów integracyjnych

– Romans między współpracownikami jednej firmy osadza ich relacje w dodatkowym kontekście, który może sprawić, iż współpraca nie będzie rozpatrywana przez pryzmat wymiernych wyników. Mogą się pojawić mocno subiektywne czynniki wpływające na racjonalność decyzji czy działań. Inną miarą mierzy się temperaturę w związku, a inną w relacji biznesowej. Drogi i metody do ich budowania mogą często stać ze sobą w sprzeczności, a nawet wzajemnie się wykluczać – tłumaczy Agnieszka Jędrejek, starszy specjalista ds. HR w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

Jedna trzecia biurowych romansów jest trzymana w tajemnicy. Być może dlatego, że 17 proc. osób umawiających się ze współpracownikami ma małżonka. Przyczyną ukrywania się może być również obawa przed reakcją szefa. 65 proc. ankietowanych nie wie, jak firma zapatruje się na romans w pracy.

Polacy romansują w pracy?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że prawie co czwarty Polak (23 proc.) swojego życiowego partnera poznał właśnie w pracy. A romansowało w biurze aż 40 proc. Z kolei badania CBOS pokazują, że aż 34 proc. osób, które przyznało się do zdrady, nawiązało romans właśnie w pracy.

– W pracy spędzamy ze sobą jedną trzecią czasu, dlatego też zdaniem Mariki Buckiej, HR specialist z Antal International, to jedna z przyczyn tego zjawiska. – Nierzadko więcej czasu spędzamy ze współpracownikami niż ze swoimi partnerami życiowymi. To powoduje, że chcąc nie chcąc, zbliżamy się do nich również emocjonalnie, gdyż fizycznie są blisko nas na co dzień – komentuje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.