Satysfakcja z pracy, motywacja: Co trzeci Polak uważa pracę za interesującą rutynę

• 7 na 10 pracowników w Polsce deklaruje dobre samopoczucie w pracy.
• Daje nam to trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.
• Najwyższy poziom satysfakcji odnotowano w Indiach, gdzie 9 na 10 pracowników jest zadowolonych ze swojego samopoczucia.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Satysfakcja z pracy, motywacja: Co trzeci Polak uważa pracę za interesującą rutynę

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 paź 2016 11:05


Patrząc na ogólne wyniki badania "Barometr Pracownika 2016” dotyczącego samopoczucia w pracy, 71 proc. respondentów ocenia je dobrze. Szczególnie wyróżniają się dwa kraje: Indie i Japonia. W pierwszym przypadku odnotowano najwyższy poziom satysfakcji: 9 na 10 pracowników jest zadowolonych ze swojego samopoczucia (88 proc.). Odwrotne wnioski płyną z Japonii. Zaledwie 44 proc. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni odczuwa zadowolenie z pracy.

Czytaj też: Pracownik nie lubi swojej pracy. Trzeba go zwolnić?

A gdzie jest Polska? 7 na 10 pracowników deklaruje dobre samopoczucie w pracy. Daje nam to trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.

Pensja nie pozwala na zbyt wysoki poziom życia

Jak w każdej sferze życia, również tej związanej z pracą występują pewne problemy. Nadal największym zmartwieniem pracowników jest wysokość wynagrodzenia, choć poziom niezadowolenia jest niższy o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (obecnie 52 proc. badanych Polaków martwi się wysokością pensji).

Gorzej jest tylko w Chinach. Niezadowolenie potwierdziło 62 proc. badanych. Drugim zmartwieniem pracowników jest utrzymanie pracy. W Polsce obawy w tym obszarze zgłosiło 29 proc. badanych.

Najbardziej pesymistyczni są: Japończycy (46 proc. potwierdza obawy) oraz Hiszpanie (40 proc. odpowiedzi).

Praca to interesująca rutyna

Dla większości pracowników – zarówno w Polsce, jak i w większości innych krajów praca jest rutyną. Tak swoje obowiązki zawodowe określa 31 proc. ankietowanych Polaków. Co ciekawe w niektórych krajach - zwłaszcza tych, gdzie występuje duży poziom bezrobocia - większość badanych swoją pracę kojarzy z bezpieczeństwem. Tak jest chociażby w Hiszpanii (40 proc. odpowiedzi) czy Chile (44 proc. odpowiedzi).

Z kolei w Indiach i Brazylii praca jest przyjemnością (po 30 proc. odpowiedzi), a dla 36 proc. Hindusów i 23 proc.Chińczyków praca jest pasją. Mimo rutynowego podejścia do pracy i słabo ocenianego poziomu zarobków lubimy przychodzić biura. Przyjemność z tego faktu odczuwa 63 proc. Polaków.

*„Barometr Pracownika” został przeprowadzony przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Edenred. Badaniem zostało objętych ponad 14 tys. pracowników w 15 krajach na całym świecie (Belgii, Brazylii, Chile, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Polski, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.