PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracujący zdalnie wystrychnięci na dudka. A miało być tak pięknie

  • Justyna Koc
    jk
  • 27 maj 2021 13:27

Po luzowaniu kolejnych obostrzeń pracownicy coraz częściej i śmielej krytykują pracę zdalną. Okazuje się jednak, że dla części z nich nie ma obecnie w firmach miejsca, bo te - szukając optymalizacji kosztowych - zmieniły biura na mniejsze.

Pracujący zdalnie wystrychnięci na dudka. A miało być tak pięknie
Trudno obecnie jednoznacznie określić, czy Polacy lubią home office (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z badań i raportów wynika, że spadła liczba zwolenników pracy z domu, szczególnie w pełnym wymiarze.
  • Jak jednak zauważa Róża Szafranek, CEO HR Hints, dla wielu pracowników nie ma obecnie w firmach miejsca - część pracodawców zmieniła biura na mniejsze, bo przez całe miesiące stały puste.
  • Wyzwaniem może być również system pracy, w którym część pracowników na stałe jest zdalnie, a część pojawia się w biurze w miarę regularnie. Pogłębia wewnątrzfirmowe podziały, które z HR-owego punktu widzenia mogą być w przyszłość bardzo trudne do zniesienia.

Pracownicy czują się przemęczeni nie tylko uwięzieniem w domach. Według różnych badań deklarują oni, że praca zdalna jest w 50-60 proc. bardziej efektywna, ale prawie połowa badanych twierdzi, że pracując z domu poświęca jej znacznie więcej czasu. Z raportu firmy Déhora Consultancy Group Polska „Czas pracy w czasie pandemii - nowe wyzwania, nowe rozwiązania” wynika, że około 30 proc. pracowników regularnie wyrabia nadgodziny w większym stopniu niż przed pandemią, a „domowe nadgodziny” to dla wielu pracodawców sposób na oszczędzanie pieniędzy.

- Osoba pracująca w domu jest znacznie bardziej skupiona na pracy. W biurze narażona jest na obecność bardzo wielu „rozpraszaczy”, choćby swoich współpracowników. Wystarczy przecież jedno głośno zadane pytanie, by wywiązała się dyskusja, dłużej trwa parzenie kawy, wyjście na papierosa. Inni ludzie przychodzą, pytają, angażują. Podczas pracy z domu wiele tych elementów jest po prostu wyeliminowanych – komentuje Róża Szafranek, CEO HR Hints.

Po kolejnych luzowaniach obostrzeń i podjętych przez rząd pracach nad uregulowaniem przepisów dotyczących pracy zdalnej coraz częściej pojawiają się głosy o jej negatywnych skutkach.

- W pracy zdalnej najbardziej kuszący dla wielu pracowników jest brak bezpośredniego nadzoru, bo daje to więcej swobody w działaniu. Z drugiej strony praca zdalna uaktywnia w nas mechanizmy mające u swych podstaw niepokój i chęć udowodnienia „że na home office naprawdę pracujemy”, co związane jest bezpośrednio z potrzebą wykazania się przed przełożonym. To sprawia, że Polacy pracują z domu dużo więcej i dużo intensywniej – komentuje Róża Szafranek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracujący zdalnie wystrychnięci na dudka. A miało być tak pięknie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA