Pracownicy Google protestują przeciwko cenzurowaniu wyszukiwarki

Ponad tysiąc pracowników Google'a zaprotestowało przeciwko planom stworzenia ocenzurowanej wersji wyszukiwarki na chiński rynek - podają w piątek media. Prezes koncernu zaprzeczył, jakoby realizacja projektu miała mieć miejsce w najbliższym czasie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Google protestują przeciwko cenzurowaniu wyszukiwarki

Szef Google Sundar Pichai zaznaczył jednak, że koncern planuje zwiększać swoją obecność w Chinach i obecnie szuka pomysłów na realizację tych zamiarów.

Podczas spotkania z pracownikami, współzałożyciel firmy Google Sergey Brin zaznaczył, że postępy nad powrotem na chiński rynek są bardzo powolne, a sama działalność biznesowa w tym kraju jest dla koncernu bardzo skomplikowana. Według dziennika "Wall Street Journal", Brin był jedną z kluczowych postaci mających wpływ na decyzję Google'a o wycofaniu się z Chin w 2010 roku.

Pichai z kolei powiedział pracownikom koncernu, że Google wywiera swoją obecnością pozytywny wpływ na wiele krajów, w których działa i on sam "nie widzi powodu, by inaczej miało być w przypadku Chin".

Pracownicy firmy z kolei w liście, który krąży po wewnętrznej sieci komunikacyjnej Google, argumentują iż wokół planowanych działań firmy w Chinach brakuje przejrzystości niezbędnej dla zrozumienia konsekwencji etycznych związanych z obecnością na tym rynku.

Jak donosi dziennik "New York Times", pracownicy protestujący przeciwko realizacji planów koncernu twierdzą, że ocenzurowanie wyszukiwarki przeznaczonej na chiński rynek "rodzi poważne pytania natury moralnej i etycznej" i że obecnie zatrudnione przez Google osoby "nie dysponują informacjami, które pozwoliłyby na podejmowanie decyzji dotyczących pracy w zgodzie z własnym sumieniem".

Pod listem do tej pory podpisało się około 1400 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

evil 2018-09-05 12:47:14

to ze podniosly sie ceny paliw to nie znaczy ze nie spadna. moim zdaniem to chwilowy kryzys. byleby nie pojawily sie znowu jakies czynniki podnoszace ryzyko.

shy 2018-08-23 13:29:36

te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.

ozi 2018-08-23 11:56:54

Chrońmy środowisko a przy tym nasze zdrowie! Auta elektryczne to przyszłość!