Pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mam

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy 2013”, niemal co czwarta kobieta chciałaby mieć możliwość wykonywania pracy z domu. Co na to pracodawcy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mam

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 maj 2014 11:20


Przedsiębiorstwa coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom pracujących mam i umożliwiają pracę w mniejszym wymiarze godzin, dopasowanie grafiku do ich potrzeb, a także oferują możliwość wykonywania części obowiązków z domu.

Często o takiej możliwości matki szukające nowych wyzwań zawodowych dowiadują się dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej, ale część z firm informuje już o tym w ofertach pracy. Na przykład aktualnie w serwisie Pracuj.pl dostępnych jest kilkaset ogłoszeń na stanowiska, które nie wymagają „sztywnych" godzin pracy: 155 ofert wyświetla się po wpisaniu w wyszukiwarkę „elastyczny czas pracy", 66 ofert - to posady w niepełnym wymiarze godzin, a w 273 ogłoszeniach jest informacja o możliwości pracy z domu.

Czytaj też: Bycie mamą nie oznacza bycia kiepskim pracownikiem. Wręcz przeciwnie

Niektóre firmy oferują szczególne udogodnienie rodzicom, np. posiadają przyzakładowe żłobki czy oferują i miejsce do karmienia. Przykładem firmy, w której młode matki cieszą się specjalnymi przywilejami jest Tels Polska, zajmująca się transportem i logistyką.

Jak mówi Dorota Zysk, HR Manager w Tels Polska: - Staramy się wszystkim naszym pracownikom zapewnić takie warunki pracy, aby mogli jak najlepiej łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym i odpoczynkiem. Dlatego też, dajemy im możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb. Młode matki, z oczywistych względów, mają jednak pierwszeństwo w ustalaniu swojego grafiku pracy.

Dodaje, że firma stara się je wspierać także w inny sposób: w ramach świadczeń dodatkowych możliwe jest dofinansowanie ubezpieczeń rodzinnych czy pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu.

O kobiety w ciąży i młode mamy dba także w wyjątkowy sposób grupa Beiersdorf w Polsce w skład, której wchodzą m.in. Nivea Polska.

- W naszej firmie wprowadziliśmy program „Working Parents", z jego udogodnień korzystają przede wszystkim mamy, ale program obejmuje również ojców. Głównym jego celem jest pomoc pracownikom w utrzymaniu właściwej równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym, ale również ułatwianie rodzicom powrotu do pracy, po przerwie związanej z macierzyństwem - mówi Małgorzata Biwan, Compensation & Personnel Administration Manager w grupie Beiersdorf.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.