Praca w Eko-Okna: Spółka uruchomiła nową linię autobusową do Żor

Eko-Okna po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników. Tym razem uruchamia nowa linię autobusową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Eko-Okna: Spółka uruchomiła nową linię autobusową do Żor

  • Eko-Okna uruchomiły nową linię autobusową dla swoich pracowników.
  • Tym razem z transportu pracowniczego korzystać mogą osoby zamieszkujące Żory i okolice.
  • Dojazd tradycyjnie odbywa się w systemie trzyzmianowym.

- Zatrudniamy pracowników z coraz większej liczby rejonów, w tym z Żor. Miasto oddalone od siedziby firmy jest aż o ponad 60 km. Dlatego też, chcąc stworzyć jak najlepsze warunki pracy właśnie dla tych osób, postanowiliśmy uruchomić nową linię autobusową, dzięki której będą mogli swobodnie dostać się do przedsiębiorstwa - mówi Dawid Wyrtki, dyrektor ds. logistyki - transportu Eko-Okna.

Dotychczas pojazdy dowoziły setki osób m.in. z Raciborza, Rybnika, Grabówki, Wodzisławia Śląskiego, Głubczyc i Kuźni Raciborskiej. Z początkiem tego roku, „grono” to powiększyło się o linie na trasach Pilszcz, Rudy i Kędzierzyn-Koźle. Od lutego natomiast, ci pracownicy, którzy zamieszkują Żory i okolice mogą dotrzeć do pracy firmowym busem, który kursuje w systemie trzyzmianowym. 

Z firmowego transportu korzysta Eryk Szurkiewicz, kierownik zmiany w Eko-Okna. - Uruchomienie przez firmę nowej linii transportu to strzał w „dziesiątkę”. W zakładzie pracuję już 2 lata. Wówczas najczęściej zbieraliśmy się w kilka osób i w ten sposób, jednym samochodem, pokonywaliśmy te ponad 60 km. Nie ukrywam, że było to nieco uciążliwe. Obecnie tego problemu nie ma. Możemy spokojnie korzystać z busa. Co prawda do przystanku w Żorach muszę podjechać 10 km, natomiast jest to nic w porównaniu z poprzednią sytuacją - ocenia Eryk Szurkiewicz.

To nie jedyne udogodnienie dla pracowników, które w ostatnim czasie wdrożyła spółka Eko-Okna. Obecnie realizowany jest projekt Akademia Menedżera prowadzony przez firmę Altkom Akademia. Do kwietnia br. kierownicy i brygadziści, w ramach projektu szkoleniowego, pogłębią swoją wiedzę m.in. na temat zarządzania zespołem produkcyjnym, komunikacji z nim oraz budowania autorytetu.

Z kolei nowe osoby w firmie nabierają wiedzy i umiejętności pod okiem doświadczonych kolegów- trenerów. W zorientowaniu się w polityce firmy pomagają im zaś specjalne aplikacje. Dodatkowo, od lutego br., każdy nowy pracownik przedsiębiorstwa może otrzymać premię aktywizacyjną o wartości 1 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.