Ponad 81 procent Polaków zadowolonych ze swojej pracy

Najwięcej zadowolonych mieszka w metropoliach i jest w sile wieku (35-44 lata) lub w wieku przedemerytalnym (55-64 lata). - Wyniki badania są zaskakująco pozytywne - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w firmie Work Service, która sprawdziła, czy Polacy są zadowoleni z pracy, którą wykonują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 81 procent Polaków zadowolonych ze swojej pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 wrz 2013 11:28


- Naszym zdaniem kryzys pomaga nam docenić pracę, którą się ma. Przy tak wysokim bezrobociu cenimy swoje zajęcie i fakt, że mamy się z czego utrzymać. Nie bez znaczenia jest też to, że Polacy powoli, ale konsekwentnie bogacą się, dlatego nasze zarobki i możliwości zakupu dóbr materialnych są znacznie większe, niż np. 10 lat temu - dodaje Inglot.

Ile mają lat?

Analizując odpowiedzi pod względem wieku respondentów okazuje się, że najwięcej zadowolonych osób jest w wieku przedemerytalnym: 55-64 lata, a także w sile wieku: 35-44 lata, a najmniej wśród młodych mających 18-24 lata.

- Młodzi ludzie borykają się z niskim wynagrodzeniem, ponieważ optimum płacy człowiek osiąga zazwyczaj w wieku powyżej 30 lat. Liczba bezrobotnych absolwentów sięgająca obecnie blisko 80 tys. osób ma także silny, negatywny wpływ na nastroje młodych osób - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Jakie wykształcenie?

Badanie pokazuje, że najwięcej niezadowolonych osób jest wśród absolwentów szkół zawodowych.

- Mimo że słyszymy, że na rynku brakuje specjalistów z fachem w ręku i oferty pracy na nich czekają, rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jakby się to wydawało. Większość osób z wykształceniem zawodowym najczęściej otrzymuje minimalną krajową płacę wykonując proste prace np. w fabrykach. Specjalistów, którzy zarabiają nieźle, jest niewielu, stąd tak niska satysfakcja z wykonywanej pracy -wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Gdzie mieszkają i ile zarabiają?

Najwięcej zadowolonych z pracy osób mieszka w metropoliach. Aż 90,8 proc. z nich ocenia swoją pracę pozytywnie. Im mniejsza miejscowość, tym więcej niezadowolonych. W małym mieście i wsi co czwarta osoba jest raczej lub zdecydowanie niezadowolona.

- Można wywnioskować, że podział respondentów na miejsce zamieszkania jest także związany z wysokością zarobków. W największych miastach zarabia się najwięcej - co z kolei ma decydujący wpływ na satysfakcję. Badania pokazują, że wszyscy ankietowani zarabiający co najmniej 4 tysiące na rękę najbardziej doceniają swoje zajęcie - tłumaczy Inglot.

Oprócz wyższych zarobków duże miasta oferują mnóstwo atrakcji i podsuwają pomysły na wydanie zarobionych pieniędzy. Można zatem zauważyć wysoką zależność pomiędzy standardem życia i możliwościami realizowania swoich hobby a zadowoleniem w pracy.

Kobiety czy mężczyźni?

Co ciekawe, badanie pokazało, że mężczyźni są bardziej zadowoleni z pracy niż kobiety. - Możemy się spodziewać, że wynik jest spowodowany niższymi ogólnymi zarobkami kobiet. Jednak przewaga liczebna zadowolonych mężczyzn nie jest duża, bo wynosi zaledwie 5 proc. - podsumowuje Inglot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.