PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Połowa Polaków czuje się niedoceniana w pracy. Pomóc może specjalna platforma

Tylko połowa Polaków słyszy pochwały od swoich szefów. Tymczasem dla zdecydowanej większości pracowników pozytywna atmosfera jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze pracy.

Połowa Polaków czuje się niedoceniana w pracy. Pomóc może specjalna platforma
Adobe Stock
REKLAMA
  • W Polsce oficjalne systemy doceniania ma jednak tylko 39 proc. firm, dla porównania w USA aż 80 proc. organizacji – wynika z „Raportu z ogólnopolskiego badania doceniania 2018”.
  • Tymczasem blisko 95 proc. Polaków twierdzi, że dzięki pozytywnej atmosferze pracują efektywniej. Radość w pracy motywuje 82 proc. do osiągania najlepszych wyników. 
  • Duża rola spoczywa na pracodawcach – dobra atmosfera i przyjazne relacje na linii pracownik–pracodawca przekładają się na większe zadowolenie z pracy.

– Organizacje nie dostrzegają potencjału tego, że docenianie pracowników za codzienny wysiłek i trud, który wkładają, ma bardzo pozytywny wpływ, m.in. na to, jak oni czują się w pracy, na ich morale i zaangażowanie. Co ważne, chodzi nie tylko o docenianie przez przełożonego, lecz także przez inne osoby, z którymi na co dzień pracujemy. Buduje to zaangażowanie i silniejsze relacje w zespołach – podkreśla Arkadiusz Poński, twórca i pomysłodawca platformy doceniania pracowników TeamworkBuzz.

Z raportu „Fun at Work 2018” wynika, że u zdecydowanej większości osób (95 proc.) pozytywna atmosfera w pracy przekłada się na większą efektywność, radość w pracy motywuje ponad 80 proc. do osiągania lepszych wyników. Dla 87 proc. Polaków ważna jest kultura organizacyjna i wartości wyznawane przez firmę, a 77 proc. przyznaje, że gdyby w ich pracy nie było radości, zaczęliby szukać innej.

Duża rola spoczywa na pracodawcach – dobra atmosfera i przyjazne relacje na linii pracownik–pracodawca przekładają się na większe zadowolenie z pracy. Według badania HRM dla AmRest docenianie to drugi najważniejszy atrybut pracodawcy. Tylko 53 proc. pracowników czuje, że są doceniani.

– Jeżeli czujemy, że ktoś docenia to, co robimy na co dzień, nasz wysiłek, wkład, to podchodzimy trochę inaczej do tego, jak realizujemy swoje zadania i obowiązki. Dlatego powstają różne narzędzia i sposoby na to, jak usprawnić takie docenianie – wskazuje Arkadiusz Poński.

Przygotowany przez AmRest, Allegro, Preeshare, Employer Branding Institute i HRM Institute „Raport z ogólnopolskiego badania doceniania 2018” wskazuje, że 53 proc. osób regularnie słyszy pochwały od przełożonego, a im dłuższy staż pracy w konkretnej firmie, tym niższe poczucie docenienia – ma je tylko co trzeci pracownik z ponad trzyletnim stażem pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Połowa Polaków czuje się niedoceniana w pracy. Pomóc może specjalna platforma

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gf 2019-03-13 18:31:54

    Z doswiadczenia wiem ze pracodawcy nie chwala pracownikow. A jesli juz ewentualnie kogos chwala to swoich pupilkow lub pracownikow z jakiegos powodu cennych dla pracodawcow. Dlatego nie oczekuje i nie licze na pochwaly. robie swoje a na pochwaly nie licze bo wiem ze to wymuszone. chociaz nie...raz dostalem pochwale jak chcialem sie zwolnic a pracodawcy zalezalo by mnie zatrzymac. wtedy sie nagle okazalo ze jestem och i ach i wogole. wiec zgodzilem sie jednak nie odchodzic a i tak w jakis miesiac pozniej zostalem zwolniony jak tylko znalezli kogos na moje stanowisko. robic swoje taka moja rada.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA