PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polityka nie jest tematem tabu w miejscu pracy

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 maj 2021 14:01

W badaniu InterviewMe.pl 68 proc. Polaków przyznało, że zdarzyło im się rozmawiać w pracy o polityce. Choć aż 80 proc. osób stwierdziło, że akceptuje inne poglądy polityczne u swoich współpracowników, to jednak 27 proc. Polaków chociaż raz było dyskryminowanych lub atakowanych z tego powodu.

Polityka nie jest tematem tabu w miejscu pracy
68 proc. Polaków przyznało, że zdarzyło im się rozmawiać w pracy o polityce (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zdecydowana większość Polaków (84 proc.) nie kłamie w pracy na temat swoich poglądów politycznych.
  • O polityce rozmawiamy zazwyczaj w małej grupie osób lub twarzą w twarz. 
  • Wśród najczęściej poruszanych tematów luźno związanych z polityką znalazły się religia i działalność Kościoła, rosnące ceny, aborcja, skandale z udziałem polityków i prawa mniejszości LGBT.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy i jak Polacy rozmawiają w pracy o polityce?”, w którym zapytano ponad 700 respondentów o ich doświadczenia związane z poruszaniem w pracy tematów dotyczących polityki, a także o stosunek do współpracowników z innymi poglądami politycznymi.

Polityka w miejscu pracy

W badaniu InterviewMe.pl 68 proc. Polaków przyznało, że zdarzyło im się rozmawiać w pracy o polityce. Jak się okazuje, chętniej robili to mężczyźni oraz osoby o poglądach lewicowych. Co ważne, większości badanych nie przeszkadzają takie rozmowy, a aż 80 proc. osób stwierdziło, że akceptuje inne poglądy polityczne u swoich współpracowników. Mimo to, aż 27 proc. Polaków chociaż raz poczuło się dyskryminowanych lub atakowanych z tego powodu.

- Z badania wynika, że osoby o poglądach lewicowych częściej rozmawiają w pracy o polityce, a osobom o poglądach prawicowych takie tematy bardziej przeszkadzają. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że ci ostatni nieco częściej czują się dyskryminowani. Z drugiej strony, to właśnie osoby o prawicowych poglądach częściej przyznawały się do atakowania współpracowników za ich poglądy polityczne - mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl, autor badania.

Co ciekawe, zdecydowana większość Polaków (84 proc.) nie kłamie w pracy na temat swoich poglądów politycznych. O polityce rozmawiamy zazwyczaj w małej grupie osób lub twarzą w twarz. Zdecydowana większość badanych unika tego tematu, korzystając z komunikatorów czy też rozmawiając przez telefon.

O czym rozmawiamy w pracy?

Wśród najczęściej poruszanych tematów luźno związanych z polityką znalazły się religia i działalność kościoła (38 proc.), rosnące ceny (38 proc.), aborcja (37 proc.), skandale z udziałem polityków (36 proc.) i prawa mniejszości LGBT (33 proc.). Jeśli chodzi o kwestie ściśle związane z działalnością rządu, to wśród polskich pracowników dominowały dyskusje o opiece zdrowotnej, podatkach i świadczeniach socjalnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polityka nie jest tematem tabu w miejscu pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA