PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy lubią swoją pracę? Niestety nie wszyscy

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 lis 2017 10:56

Polacy lubią swoją pracę głównie za ludzi, z którymi pracują – tak uważa co piąta osoba. Czy to oznacza, że cenią również szefów?

Polacy lubią swoją pracę? Niestety nie wszyscy
Adobe Stock
REKLAMA

Badanie portalu Praca.pl pokazuje, że niestety nie wszyscy Polacy lubią swoją pracę. Wśród 12 możliwych odpowiedzi na pytanie „za co najbardziej lubisz swoją pracę?” najwięcej, bo aż 25 proc. ankietowanych zaznaczyło, że nie lubi jej wcale.

- Wszystkim osobom, które w naszym badaniu wybrały odpowiedź „nie lubię swojej pracy” podpowiadamy, że trudno o lepszy moment na jej zmianę – radzi Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy w Praca.pl. – Niskie bezrobocie powoduje, że ofert pracy jest dużo, a pracodawcy oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia. Barierą często jest jednak strach przed zmianą. Boimy się, że nie podołamy nowym wyzwaniom, nie mamy odwagi, żeby zrobić krok w stronę lepszej pracy. Tymczasem warto wyjść ze swojej strefy komfortu, pamiętając, że to, czy coś zmieni się na lepsze, zależy tylko od nas. A dzisiejszy rynek pracy może nam w tym tylko pomóc - dodaje.

Z badań Work Service wynika, że co druga firma zapowiadająca w tym roku rekrutacje jest zmuszona do ich realizacji ze względu na odejścia dobrowolne, czyli rozstania z inicjatywy osób zatrudnionych. Pracownicy często nie muszą aktywnie poszukiwać nowych możliwości zawodowych, bo do odejścia są nakłaniani przez konkurencyjne firmy.

- Z naszych badań wynika, że 22 proc. Polaków uzyskało w ubiegłym roku oferty pracy, o które sami nie zabiegali. To obrazuje klasyczny mechanizm walki o kandydatów, który dopadł firmy z wielu branż. Co istotne, rywalizacja dotyka już nie tylko specjalistów, ale również pracowników niższego i średniego szczebla – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Za co lubimy naszą pracę?

Jeśli już lubimy naszą pracę, to głównie za ludzi, z którymi pracujemy – tak uważa co piąty badany. I nie chodzi tylko o zwykłą sympatię do współpracowników. Duże znaczenie mają tez ich kompetencje i umiejętności oraz fakt, że przy mądrych osobach możemy się uczyć i rozwijać. Czy to oznacza, że pracę lubimy również za szefów? Niestety nie do końca. Jedynie 3 proc. ankietowanych wskazało postawy osób zarządzających firmą jako najlepszy aspekt w aktualnej pracy.

Użytkownicy Praca.pl lubią swoją pracę również za wynagrodzenie, taką odpowiedź wskazało 11 proc. ankietowanych. Z doniesień GUS-u wynika, że średnia płaca w Polsce rośnie – duży skok widoczny był w październiku br. Bardzo niskie bezrobocie nasila presję płacową, której jak widać, pracodawcy zaczynają ulegać.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polacy lubią swoją pracę? Niestety nie wszyscy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ZuzaS 2018-05-11 15:20:11

    W takim razie może czas pomyśleć o własnym biznesie? Bez szefa, bez przełożonych - samemu decydować o tym co robisz i jak ;) Przy rozwijaniu własnego biznesu polecam agencję reklamową Tech-Media, szczególnie ważne jest aby zaufać ludziom, którzy się na tym znają 😊

  • ela 2017-11-30 16:28:05

    hmmm jak się nie lubi swojej pracy to może warto poszukać coś innego? znam to z doświadczenia, już w niedzielę się denerwowałam przed pracą, taki syndrom poniedziałku blog.impel.pl/syndrom-poniedzialku-jak-sobie-z-nim-radzic/ u mnie wystarczyło zmienić podejście do obowiązków i już było znacznie lepiej

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA