×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pokoje na drzemki, sauny i masażyści. Tak dba się o well-being pracowników

W chińskiej firmie zlokalizowane są pokoje do drzemek, w których, w piżamach, można spędzić przerwę w pracy. W USA w przedsiębiorstwach na pracowników, którzy potrzebują odprężenia, czekają sauny parowe, masażyści i trenerzy jogi. Fanaberia czy szansa na realną poprawę efektywności zespołu?

Pokoje na drzemki, sauny i masażyści. Tak dba się o well-being pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Na świecie są różne próby wdrażania idei well-beingu w firmach, wiele z nich jest bardzo ciekawych.
  • Projekty z zakresu well-beingu są zróżnicowane, bo w tej idei nie chodzi tylko o zdrowie fizyczne, z którym well-being jest głównie kojarzony, ale także o działania mające wspierać rozwój mentalny, intelektualny zatrudnionych.
  • Wyzwania, z jakimi obecnie mierzą się pracodawcy, mogą spowodować, że well-being zyska w Polsce na popularności.

Jeszcze siedem lat temu nikt w Polsce nie znał pojęcia „well-being”. Na jego wspomnienie firmy otwierały ze zdumieniem oczy. Dzisiaj dbanie o dobrostan pracowników staje się coraz bardziej popularne.

- Zainteresowanie firm tematyką well-beingu w zarządzaniu stale rośnie szczególnie w ostatnim roku. W 2012 roku, kiedy zaczynałam, nikt nie wiedział, co to jest wellness, później, od około 2014 r., zaczęły pojawiać się projekty corporate wellness. Dziś interesują się tym działy HR oraz menedżerowie działów. Przychodzi coraz więcej zapytań ofertowych, np. w zakresie realizacji warsztatów czy eventów wellbeing, ale ciągle brak jest podejścia strategicznego - mówi Ewa Stelmasiak, założycielka The Wellness Institute, pierwszy w Polsce certyfikowany coach wellness i pierwszy w naszym kraju certyfikowany menedżer programów well-being dla firm.

Zdrowo, wygodnie i miło

Well-being to nic innego jak podejmowanie działań służących dobremu samopoczuciu i zdrowiu pracowników. Opracowywany Well-Being Index mówi o kilku obszarach, w których to zadowolenie może być osiągnięte: to poczucie celu i satysfakcji z pracy, dobre relacje i przyjazna atmosfera, zadowolenie z wynagrodzenia, świadomość bycia częścią zespołu oraz zdrowie i dobra kondycja. Uzyskanie zadowolenia w tych wszystkich obszarach to najpełniejszy obraz well-beingu.

Dotychczas firmy do projektów z zakresu well-being podchodziły z dużą rezerwą. Wielu pracodawców jest zdania, że to kolejny wymysł z Zachodu, który dodatkowo zwiększy oczekiwania kandydatów i „rozpieści” pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pokoje na drzemki, sauny i masażyści. Tak dba się o well-being pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pracownik 40+ 2019-03-11 22:36:08

    Żadne well-being'i nie zastąpią braku kultury i ordynarnego zachowania młodocianych/wszechwiedzących kierowników/dyrektorów (którym woda sodowa odbiła w głowie) pyskujacych na codzien do starszych od siebie podwładnych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA