×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie chodzi o kondycję i piękną sylwetkę. Polacy mają inny, smutny powód, by ćwiczyć

  • KDS
  • Opublikowano: 4 maj 2022 16:53

Wyniki badania przeprowadzonego wśród pracowników posiadających kartę MultiSport pokazały, że coraz częściej decydujemy się na aktywność fizyczną nie po to, żeby mieć piękną sylwetkę, a dlatego, żeby poprawić swoją kondycję psychiczną. Tak bardzo pandemia dała nam w kość.

Nie chodzi o kondycję i piękną sylwetkę. Polacy mają inny, smutny powód, by ćwiczyć
Dane są alarmujące – zaledwie 41 proc. osób w przedziale wiekowym 18-64 lata wypełnia rekomendacje WHO dotyczące zalecanego poziomu ruchu. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Ostatnie dwa lata pandemii nie należały do najzdrowszych - stres, restrykcje, izolacja i często nieergonomiczne warunki pracy z domu odbiły się na nie tylko na poziomie aktywności fizycznej pracowników, ale przede wszystkim na ich zdrowiu.
  • Aż 72 proc. osób w wieku produkcyjnym, które spędzają w pozycji siedzącej 7-8 godzin dziennie, doświadczyło w okresie pandemii nasilenia problemów związanych z kondycją psychiczną, a 59 proc. odczuło większą intensywność dolegliwości fizycznych.
  • Jak pokazuje najnowsze badanie MultiSport Index 2022, poziom aktywności fizycznej Polaków w drugim roku pandemii wyniósł 65 proc., co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dane są alarmujące – zaledwie 41 proc. osób w przedziale wiekowym 18-64 lata wypełnia rekomendacje WHO dotyczące zalecanego poziomu ruchu. A te nie są specjalnie wygórowane. WHO zaleca osobom dorosłym tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut aktywności o dużej intensywności.

Jednak negatywne skutki stresu powstałe w wyniku pandemicznej izolacji czy w czasie szybkiego dostosowywania firm do funkcjonowania w nowych realiach wciąż wpływają na dobrostan całych zespołów. Demotywują do działania, obniżają koncentrację czy utrudniają logiczne myślenie. Efekt? Pandemia przyczyniła się do zwiększenia skali występowania wypalenia zawodowego – już blisko połowa pracowników w Polsce zmaga się lub może zmagać się z tym problemem. 

W walce z nią pomocna może okazać się aktywność fizyczna. To, jak do niej podchodzimy, pokazały wyniki badania MultiSport Index 2022. Po dwóch latach pandemii widać szczególnie dobrze, że aktywność fizyczną coraz częściej podejmujemy, by pomóc swojej psychice. Jeszcze w 2020 roku Polacy ćwiczyli w równym stopniu dla zdrowia fizycznego (23 proc. wskazań) i lepszej sylwetki (23 proc.) oraz samopoczucia (24 proc.), a teraz głównym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej stało się zdrowie psychiczne (42 proc. wskazań).

Badanie pokazało również, że duże znaczenie dla częstotliwości i regularności aktywności fizycznej, a więc de facto czynników przyczyniających się m.in. do redukcji stresu czy też poprawy nastroju ma zachęcanie przez pracodawców do uprawiania sportu. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie chodzi o kondycję i piękną sylwetkę. Polacy mają inny, smutny powód, by ćwiczyć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jerzy 2022-05-05 12:29:44

    To nie pandemia dała nam w kość, tylko zorganizowana grupa przestępcza, nazywana dla zmylenia przeciwnika "dobrą zmianą" swoimi skandalicznymi decyzjami o zamknięciu służby zdrowia przed Polakami i rozmaitymi lockdownami, co wyprawiło na tamten świat ponad 150 tys. osób i spowodowało całą masę ekonomicznych i psychicznych problemów. No i ten "dobrowolny" przymus szczepień... Jak ludzie mają nie mieć problemów psychicznych przy takim "rządzie"? Za to wszystko szubienica się należy jak w pysk strzelił.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA