PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Miejsce pracy domowym azylem? Wpływ przestrzeni biurowej na efektywność w pracy

Miejsce pracy jest niemalże kluczowym elementem w życiu każdego człowieka. Wysoka dynamika rozwoju rynku oraz duża konkurencyjność powodują, że w obecnych czasach coraz bardziej poświęcamy się pracy.

Miejsce pracy domowym azylem?  Wpływ przestrzeni biurowej na efektywność w pracy
Otwarty układ biurowy, potocznie zwany open space, jest obecnie najbardziej popularną formą aranżacji przestrzeni biurowej. Wykorzystywany jest przez duże, międzynarodowe korporacje, nie tylko w celu minimalizacji kosztów, ale również zwiększenia efektywności pracy, fot. pixabay
REKLAMA

Często bywa, że pracujemy po godzinach, a nawet w weekendy i tym samym stanowisko pracy staje się dla nas bardzo istotne. Współcześni pracodawcy w większości zdają sobie sprawę, iż otoczenie oraz warunki pracy wpływają na efektywność wykonywanych zadań przez pracownika.

Tworzenie stanowiska pracy nie jest już prostym procesem, ograniczającym się do zakupu podstawowych elementów wyposażenia – dużą uwagę przywiązuje się do zachowania standardów bezpieczeństwa (BHP), ale również utrzymania wysokiego komfortu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Open space vs pokój biurowy

Otwarty układ biurowy, potocznie zwany open space, jest obecnie najbardziej popularną formą aranżacji przestrzeni biurowej. Wykorzystywany jest przez duże, międzynarodowe korporacje, nie tylko w celu minimalizacji kosztów, ale również zwiększenia efektywności pracy.

Open space, pomimo swojej popularności, nie może być jednak zastosowany w każdej firmie i branży. Niewątpliwie organizacje, które opierają swój model biznesowy na sprzedaży telefonicznej, mogą wykorzystać ten typ aranżacji biurowej. Aktywna sprzedaż wywołuje wśród handlowców pewną atmosferę motywacji, która udziela się reszcie osób i tym samym – przekłada się na większą efektywność wykonywanych zadań.

Otwarty układ biurowy znajduje również zastosowanie w firmach, w których kluczowa jest nieustanna interakcja między pracownikami. Przykładem mogą być grupy projektowe, które ściśle ze sobą współpracują. Z drugiej zaś strony open space raczej nie zda egzaminu w przypadku stanowisk, w których wymagane jest pełne skupienie pracownika czy też poufność wykonywanych zadań – pracownicy działów analitycznych w bankach czy tez inżynierowie projektowi.

Bez względu na to, z jakim rodzajem biura mamy do czynienia, najistotniejsze jest zapewnienie odpowiednich i dogodnych warunków pracy, stawiając potrzeby pracowników na pierwszym miejscu.

Części wspólne jako miejsca do socjalizacji pracowników

Poza odpowiednią aranżacją stanowiska pracy, firmy z dużą starannością projektują całe otoczenie biurowe, zapewniające komfort i wygodę pracownikom. Stosując nowoczesne metody technologiczne i architektoniczne dopracowuje się każdy, nawet najmniejszy detal, począwszy od zaplecza gastronomicznego, po strefy relaksu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Miejsce pracy domowym azylem? Wpływ przestrzeni biurowej na efektywność w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • HR 2015-09-25 13:50:50

    Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że openspace w przypadku stanowisk sprzedażowych to dobre rozwiązanie. Sytuacja gdy kilka osób, do tego o bardzo różnych temperamentach, miałaby jednocześnie rozmawiać ze swoim Klientem przez telefon i negocjować warunki sprzedaży byłaby wówczas kuriozalna. Po pierwsze utrudnia to pracę wszystkim zebranym po drugie jest niekorzystne z punktu widzenia marketingowego (Klient słyszy w tle inne rozmowy tudzież gwar). Motywować zespół handlowy można w zupełnie inny sposób - ten wcale nie jest do tego celu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA