Kompania Piwowarska: pomysł na firmę mają pracownicy

W browarach Kompanii Piwowarskiej przez cały rok trwa konkurs, w którym premiowane są ciekawe i praktyczne pomysły pracowników pionu operacyjnego. Dzięki programowi firma może wprowadzać innowacje, które przynoszą wymierne korzyści finansowe, ułatwiają pracę i poprawiają bezpieczeństwo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Piwowarska: pomysł na firmę mają pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 sie 2013 10:09


Konkurs Kompania Pomysłów rozpoczął się w browarach w Tychach, Poznaniu i Białymstoku w 2010 roku. Jest skierowany do pracowników działów produkcyjnych, którzy zgłaszają pomysły związane z udoskonaleniem pracy w ich własnym obszarze. To właśnie oni wiedzą najlepiej, które rozwiązania sprawdzają się na ich stanowiskach pracy, a które wymagają modyfikacji. Autorami projektów mogą być zarówno indywidualne osoby, jak i zespoły pracowników.

Zgłoszenia dokonuje się za pomocą aplikacji w firmowym intranecie lub bezpośrednio u przełożonego. Każdy wniosek jest oceniany przez kierownika odpowiedzialnego za konkretny obszar, którego pomysł dotyczy, a jeśli uzyska pozytywną opinię - zostaje wdrożony. Za jego zrealizowanie i udokumentowanie odpowiedzialny jest kierownik, który organizuje zasoby, przydziela zadania czy koordynuje pracę. Po wdrożeniu pomysłu fakt ten dokumentuje się w systemie i - w razie powodzenia - potwierdza osiągnięcie zamierzonych efektów.

W drodze po Piąte Piwo

Konkurs wpisuje się w ramy Piątego Piwa - systemu motywacyjnego Kompanii Piwowarskiej, którego celem jest osiągnięcie 50 proc. udziałów rynku poprzez zaangażowanie pracowników i skuteczne decyzje. Dlatego od tego roku rozliczeniowego (kwiecień 2013 - marzec 2014) Kompania Pomysłów stanowi kolejną kategorię wspomnianego programu pod nazwą „Piąte Piwo dla Produkcji".

Kwartalnie nagradzani są: autorzy najlepszych pomysłów zaakceptowanych i skierowanych do realizacji, zespoły, które wdrożyły pomysły przynoszące największe korzyści dla organizacji, oraz osoby, które wykazały się doskonałością operacyjną i/lub wyjątkowym zaangażowaniem i/lub wybitnymi osiągnięciami. Decyzja o przyznaniu nagrody i jej wysokości podejmowana jest przez szefa danego działu wraz z zespołem menedżerów oraz ekspertów, zapraszanych w zależności od potrzeb. Ostatecznej akceptacji nagród dokonuje odpowiedni dyrektor.

- Nagrody są dodatkową zachętą do zgłaszania pomysłów, zarówno przez indywidualne osoby, jak i przez zespoły. Zdarza się, że pomysłu z pewnych przyczyn nie da się od razu wdrożyć, mimo to pracownik zostaje nagrodzony, ponieważ w ten sposób doceniamy jego zaangażowanie - mówi Konrad Kapica, kierownik produkcji tyskiej filtracji w Kompanii Piwowarskiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracownicaaaa 2013-10-16 12:25:30

Bardzo proszę poczytajcie sobie na www gowork pl/opinie_czytaj,781711 jak imponujące zaplecze socjalne proponuje KP:))))