×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Joga i medytacja w pracy pomagają redukować stres. Polacy wezmą przykład ze Skandynawii?

 • Autor: MN
 • 26 cze 2017 12:42

Ponad 60 proc. Polaków doświadcza kilka razy dziennie stresu w pracy. To duży problem, gdy nie możemy stresu odreagować na miejscy i wyciszyć emocji. Pomóc mogą ćwiczenia z medytacji.

Joga i medytacja w pracy pomagają redukować stres. Polacy wezmą przykład ze Skandynawii?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polskie firmy coraz częściej w swoich siedzibach tworzą strefy medytacji i zapraszają specjalistów, którzy mają pomóc kadrze odprężyć się w pracy.

• Wciąż jednak jesteśmy daleko choćby za Skandynawią, gdzie takie praktyki są już powszechne. Polski biznes jest bardziej zorientowany na cele, niż skoncentrowany na człowieku. 

• W Polsce - według badań TNS - z każdym rokiem jesteśmy mniej zestresowani. Stres spada we wszystkich kategoriach, oprócz stresu związanego z pracą.  

Qigong, joga, tai chi - łagodne ćwiczenia połączone z medytacją działają korzystnie na motywację i koncentrację pracowników. Przetestowali to już pracownicy firm skandynawskich.

Według badań własnych przeprowadzonych przez firmę Moon Dog PR aż 60,7 proc. Polaków kilka razy dziennie doświadcza stresu w pracy. 7,1 proc. z nas stres zawodowy dotyka raz dziennie, a 32,1 proc. doświadcza stresu kilka razy w tygodniu. Stres, który kumuluje się w organizmie jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia, ale sprawia, że jesteśmy mniej wydajni i skoncentrowani w pracy.

Pracodawcy, w swoim własnym interesie, zaczynają organizować grupowe zajęcia relaksu, jogi czy wręcz - tak jak poznańskie Allegro - tworzą w biurze miejsca do medytacji.

W Polsce jednak oprócz firm z branż kreatywnych i sektora IT, przerwa w pracy traktowana jest jak strata czasu, a techniki medytacyjne kojarzone są ze wschodnimi religiami. Zajęcia jogi i tai chi odbywają się w zaledwie kilku dużych firmach, bankach i instytucjach. Z kolei na świecie jest wiele firm, które od wielu lat dają swoim pracownikom możliwość krótkiego odpoczynku podczas medytacji: Google, Apple, Nike, Deutsche Bank - to tylko kilka z wielkich korporacji, które odkryły korzyści jakie niesie medytacja i różnego rodzaju warsztaty uczące sztuki relaksu.

Uczmy się od Skandynawów 

W Skandynawii popularne są treningi Qigong, które zazwyczaj wpisane są w program weekendowych konferencji. Po takim warsztacie pracownicy mają zapewnioną możliwość wykonywania tych ćwiczeń w czasie pracy. Pracodawcy przekonali się, że dzięki temu zwiększa się ich potencjał umysłowy.

Jak działają tego typu praktyki tłumaczy Marcus Bongart, polski mistrz Qigong, jedyny pochodzący spoza Azji mistrz klasztoru Szaolin i założyciel Europejskiej Federacji Medycznego Qigong. Mistrz Marcus mieszka na stałe w Szwecji i prowadzi warsztaty dla firm z krajów skandynawskich. W planach ma rozpoczęcie tego typu szkoleń także w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Joga i medytacja w pracy pomagają redukować stres. Polacy wezmą przykład ze Skandynawii?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sarna 2017-12-18 14:20:45

  Niezależnie od wykonywanego zawodu stes jest często wpisany w nasze życie, dlatego nawet jeśli pracodawca nie oferuje pracownikom podobnych "bonusów", warto samemu zainteresować się gdzie i kto nam pomoże na początku. Można oczywiście próbować samodzielnie, jest wiele technik i metod, jednak myślę, że osoba ekstrawertyczna, albo bardzo zestresowana, zalękniona lepiej skorzysta, kiedy poprowadzi ją na początku doświadczony praktyk. Ważne jest żeby uniknąć błędów, na jakie narażeni są początkujący i które mogą nas zniechęcić w czasie poszukiwań.

 • Marzena 2017-07-05 14:30:49

  Joga brzmi super, ale zanim by to u nas przeszło... ja ćwiczę w domu na własną rękę, a do pracy kupiłam sobie herbatkę wyciszającą klasztorna cisza sedatio. możecie ją sobie zamówić z nowoczesneziola.pl Mają ogromny wybór suplementów i herbat na różne dolegliwości.

 • MPK 2017-06-26 14:38:29

  "... Polski biznes jest bardziej zorientowany na cele, niż skoncentrowany na człowieku... " - kiedyś właściciele firm deklarowali że Ludzie w ich firmach są najważniejsi, dziś sytuacja wymusza realizację tego "sloganu" .... :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA