Jaki prezent dla pracowników jest najlepszy? Firmy wynajmują opiekunki

Obowiązki służbowe, impreza rodzinna, wypad ze znajomymi, a może choroba dziecka – telefon do niani i po problemie. Firmy coraz chętniej jako świąteczny prezent dla pracowników oferują możliwość wynajęcia opiekunki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaki prezent dla pracowników jest najlepszy? Firmy wynajmują opiekunki

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

1 gru 2014 12:19


Jak wygląda to w praktyce? Firma może podarować wszystkim lub wybranym pracownikom pakiety opiekuńcze do wykorzystania na opiekę nad dzieckiem w dowolnym momencie.

Czytaj też: Wigilie firmowe i prezenty dla pracowników poprawiają wizerunek firmy

Niania przyjeżdża, gdy pracownik potrzebuje, by ktoś zajął się jego dzieckiem. Nie ważne czy powodem jest służbowy wyjazd, biznesowe spotkanie, czy prywatne wyjście.

Pracownik zgłasza zapotrzebowanie na opiekę, a wtedy do domu lub w inne wyznaczone miejsce przyjeżdża profesjonalna opiekunka, która kompleksowo zajmuje się dzieckiem aż do powrotu rodziców.

Pracodawca może też zabezpieczyć swój personel na wypadek choroby ich bliskich. W tym celu może wykupić program opieki medycznej dla chorych członków rodziny pracowników.

Z kolei w przypadku choroby bliskiej osoby, którą pracownik wcześniej wskazał w programie, do pacjenta delegowana jest pielęgniarka.

- Dobrze jest zawsze zidentyfikować potrzeby pracowników i do nich dopasować prezent. Dla osób, które mają dzieci, niania w pakiecie od firmy często okazuje się bardziej praktycznym bonusem niż np. bony na zakupy, czy wejściówka na siłownię. - mówi Pawlos Mandzios z firmy Baby&Care, która w Polsce jest pionierem programów opiekuńczych dla przedsiębiorstw. - Te rozwiązania są w Polsce innowacją, ale usługi dostarczamy do wielu firm i z pakietów opieki niani, czy opieki medycznej dla chorych korzystają już tysiące zadowolonych pracowników - dodaje.

Czytaj też: Bez względu na zarobki, na święta Bożego Narodzenia wydajemy zbyt dużo

Co ważne, pracujący rodzice potwierdzają potrzebę takich rozwiązań. W niedawnym badaniu „Diagnoza Społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków”, ponad połowa osób zadeklarowała problemy w łączeniu obowiązków służbowych z rodzicielstwem i wskazała lepsze możliwości opieki nad dziećmi jako rozwiązanie, które ułatwiłoby im godzenie pracy z domem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.